Нови скандали во Министерството за култура

Објавил: Стефан Каневче | 12 март, 2019 9:25

СКАНДАЛ: Министерот Асаф Адеми го укина фестивалот »Денови на македонска музика«

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

По скандалозната програма објавено на 8 февруари, Министерството за култура утрово објави нови резултати за Годишната програма на поддржани проекти од Министерството за култура.

Од објавената програма може да се забележи дека најголемиот број корисници останаа со истите износи кои беа одобрени, додека оние кои не добија поддршка како Скопје џез фестивал, по ревизија на програмата добија определени средства.

Она што фрапира е што определени проекти кои од национален интерес кои во првата објава добија средства, сега воопшто ги нема. Во недостаток на официјални информации, не се знае дали станува збор за ненамерна грешка или не. 

Традиционалната манифестација “Денови на македонска музика“ која се одржува повеќе од четири децении, во организација на Сојузот на композиторите на Македонија – СОКОМ ја нема во новата објава на министерството. 


Се поставува прашањето дали министерството ќе укине една од најзначајните македонски манифестации која става посебен акцент на македонските автори и нивното творештво? Манифестацијата која традиционално се одржува во март/април сеуште не ја објавила својата програма на која вообичаено гостуваат странски и домашни ансамбли презентирајќи го најновото творештво, но и бисери од македонската национална класична музика.

Откако минатата година Алаѓозовски ги поништи резултатите за наградените дела на Конкурсот на министерството за култура, оваа година повторно по објавување на резултатите министерството ги укина средствата доделени на македонските композитори. 


Ваквиот однос на македонските автори и СОКОМ не може да биде случаен. Напротив, се чини дека единствено спрема оваа институција со седумдецениска историја која е темел на македонската музичка култура се води селективна политика базирана на необјективни услови. 

Минатата година, по реакциите на композиторите за поништените резултати од конкурсот и поведените судски спорови, Алаѓозовски го напушти министерското столче. 

СОКОМ од неодамна доби потпретседателско место во Управниот одбор на најголемата светска асоцијација на композитори ECSA со седиште во Брисел, која ги штити интересите на своите членки и нивните автори. 

Останува да видиме дали министерот Адеми, кој јавно ветуваше дека одобрените проекти нема да бидат корекции, го очекува истата судбина како Алаѓозовски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Манифестации

За Дејвид Торн (20 часот) и Фред Фрит (22 ч.), ова ќе биде прв настап во рамките на Скопскиот џез фестивал.

Започна џез фестивалот во Скопје: „Омилениот“ гитарист на Дејвид Боуви го отвора 38. скопски џез фестивал!

Од вечерва 17- октомври па па се до 20-ти октомври, ќе се одржи 38-то издание на еден од нашите...

Организатор на „Деновите на кочанскиот ориз" е Општина Кочани во соработка со Центарот за култура „Бели мугри", библиотеката „Искра" и фолклорните друштва од регионот.

Манифестација “Денови на кочанскиот ориз” од 30 септември до 5 октомври!

Кочани од 30 септември до 5 октомври ќе биде домаќин на дваесет и осмото издание на манифестацијата...

Октоберфест е шеснаесетдневен фестивал којшто се одржува секоја година во Минхен , Германија почнувајќи од крајот на септември до почетокот на октомври.

ЗАПОЧНА ПИВСКО ЛУДИЛО ВО ГЕРМАНИЈА: Во Минхен отворен 186. Октоберфест!

Во германскиот град Минхен вчера започна 186. Октоберфест. Октоберфест е шеснаесетдневен...