Државата бара и алтернативи за рускиот гас. Бектеши е дециден дека земјава нема да го плаќа во рубљи, ако така одлучат и другите Европски држави. Доколку Русија

Објавил: Перо Милчин | 22 јули, 2022 16:31

Министерот Бектеши очекува тешка и непредвидлива зима

Фото/Текст извор: ©камал 5/магазин.мк

Следниот месец нова кризна состојба на пазарот со струја – најави министерот за економија Крешник Бектеши. 

Ова се прави се со цел ЕСМ да може со 100те милиони евра од ЕБОР да набавува мазут и јаглен. Државата прави напори да ги стави во функција сите домашни енергетски капацитети. Третиот блок на РЕК Битола, но и централите Осломеј и Неготино. Ако се оди според предвиденото, и доколку нема забрана за увоз на струја како што еднаш тоа го направи Бугарија – Бектеши не очекува да имаме рестрикции со струјата зимава која се најавува како најтешка досега.

„Ние планираме да ја ставиме во функција Комисијата и согласно закон и да прогласиме кризна состојба. Таа комисија согласно закон и правилник, предвидува различни мерки, вклучително и рестрикции. Било тоа меки мерки или други мерки.“ изјави Крешинк Бектеши, министер за економија.

Државата бара и алтернативи за рускиот гас. Бектеши е дециден дека земјава нема да го плаќа во рубљи, ако така одлучат и другите Европски држави. Доколку Русија ги затвори вентилите и за нас, преку писмо ќе се бара Газпром да ослободи дел од цефките за да може да се набавува од други земји.

Во игра е и опцијата – топланите наместо на гас, да работат на мазут за кој Бектеши тврди дека го имаме во доволни количини.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Постоењето на бункери не е новообичаено и низ историјата и во сегашноста ги има и во САД, Австралија и на други места.

Бункерите во Албанија сведочат за минатото, се бараат алтернативни решенија за користење

Последниве две години особено, Албанија бележи рекорден раст по бројот на странски...

– Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам. И токму тоа што го кажа пратеничката Стојановска, тоа се и случило на денешната парламентарна седница. Може да глумите во животот, но, вашето лице порано или подоцна излегува на површина, рече Мицкоски во емисијата „Клик плус“ на телевизија 21.

Мицкоски за Маричиќ: Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вчера ги коментираше денешните случувања...

„Донесовме и нова одлука за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот, со што дополнително ќе се намалат цените во износ од 30 проценти за овие производи. Кон мерката гарантирана цена како општествено одговорни компании самоиницијативно се приклучија производителите на безалкохолни пијалаци и вода и ова е за поздравување“, рече Ковачевски

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

По анализите на Владата, како што рече, било утврдено дека треба да има дополнително...

Бектеши при денешната посета на компанијата „Горска“ изјави дека од јули до денеска се забележува многу голем извоз на одредени земјоделски производи и порача дека Владата нема намера да субвенционира производи за други држави.

Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки, вели Бектеши

Македонскиот пазар да не им биде резервен на трговците со овошје и зеленчук во снабдувањето...