Си вработувал баџанци и комшии

Објавил: Македонка Димкин | 17 септември, 2022 12:52

Министерот Милевски ќе си поднесел оставка

Фото/Текст извор: ©А1он

Горан Милевски следната недела ќе ја напушти министерската фотелја во Министерството за локална самоуправа. Како што дознава „А1он“, одлуката е донесена уште минатата недела. Во ЛДП, партијата чиј претседател се уште е Милевски, веќе активно се водат разговори кој ќе биде негов наследник во локална самоуправа, но и во партијата.

Ваквата одлука на Милевски доаѓа неполн месец по истражувањата на „А1он“ за вработувањата на негови блиски луѓе и сопартијци во Министерството за локална самоуправа, како и ангажмани на швајцарски проекти, за суми кои стигнуваат и до 150.000 денари месечно. Се работи за баџанаци, другари, ученици на министерот Милевски кои добиле државни позиции, а други пак ангажмани на проекти за одржлив и рамномерен регионален развој. Милевски тогаш негираше дека станува збор за непотизам и дека ангажираните лица се бираат врз основа на квалитет и стручност, а не по партиска припадност.

И вработувањата и хонорарните ангажмани веќе ги истражувавицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, која најави дека ќе побара конкретни податоци за овие лица од Министерството за локална самоуправа и самиот Милевски.

Инаку, се уште тече законскиот рок во кој „А1он“ официјално достави барање преку слободен пристап до информации од јавен карактер до Министерството, барајќи ги сите лица кои биле ангажирани на проекти преку Швајцарската амбасада од 2017 до 2022 година. Причината за тоа е што според информациите на „А1он“, во институцијата постојат и ангажмани кои се склучени преку агенција со авторски договори и нивните исплати не можат да се пронајдат на алатката „Отворени финансии“. За нив не е спроведен јавен оглас, туку институцијата само побарала заинтересираните кандидати да достават понуди, за кои самиот министер Милевски одлучувал кого ќе го одбере.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Постоењето на бункери не е новообичаено и низ историјата и во сегашноста ги има и во САД, Австралија и на други места.

Бункерите во Албанија сведочат за минатото, се бараат алтернативни решенија за користење

Последниве две години особено, Албанија бележи рекорден раст по бројот на странски...

– Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам. И токму тоа што го кажа пратеничката Стојановска, тоа се и случило на денешната парламентарна седница. Може да глумите во животот, но, вашето лице порано или подоцна излегува на површина, рече Мицкоски во емисијата „Клик плус“ на телевизија 21.

Мицкоски за Маричиќ: Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вчера ги коментираше денешните случувања...

„Донесовме и нова одлука за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот, со што дополнително ќе се намалат цените во износ од 30 проценти за овие производи. Кон мерката гарантирана цена како општествено одговорни компании самоиницијативно се приклучија производителите на безалкохолни пијалаци и вода и ова е за поздравување“, рече Ковачевски

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

По анализите на Владата, како што рече, било утврдено дека треба да има дополнително...

Бектеши при денешната посета на компанијата „Горска“ изјави дека од јули до денеска се забележува многу голем извоз на одредени земјоделски производи и порача дека Владата нема намера да субвенционира производи за други држави.

Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки, вели Бектеши

Македонскиот пазар да не им биде резервен на трговците со овошје и зеленчук во снабдувањето...