Братот на министерот за земјоделие, прво отворил компанија за шпедиција, а следниот ден бил вработен во Царинската управа, што е и непотизам и конфликт на интереси

Објавил: Мартин Попоски | 21 ноември, 2018 7:50

Министерот Николовски си го вработи братот во Царина, откако отвори шпедиција

Фото/Текст извор: ©infomax.mk

Откако медиумите објавија класичен пример за непотизам во М-НАВ уште еден скандал со непотизам ја тресе владата на СДСМ и премиерот Заев.

Имено според информациите со кои се располага дури пет членови од семејството на еден од актуелните министри се вработени во М-НАВ, една од државните институции со најголеми плати во Македонија.

Но ова не е изолиран случај на непотизам во Владата на СДСМ.

Имено и братот на министерот за земјоделие, Љупчо Николовски е штотуку вработен на во македонска Царина, информира порталот Инфомах.

Она што е поголем момент од непотизмот, е информацијата дека братот на Николовски неодамна отворил и фирма за шпедиција.

Со оглед што тој работи на царина многу проблематично е што тој воедно е сопственик на компанија за шпедиција што впрочем станува збор за класичен пример на конфликт на интереси?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката...

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската...

Претходно шефот на државата упати честитка за ваквата одлука и порача дека ова е радосна вест за сите граѓани на земјава од православна вероисповед.

Пендаровски и Вучиќ со заедничка фотографија од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ

Со заедничка фотографија во Давос македонскиот и српскиот Претседател Стево Пендаровски...

Од денеска шатори и вреќи за спиење пред владата, Независниот синдикат на професионални војници излезе на штрајк.

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА! Од...