Министерот за здравство Златко Лончар денеска истакна дека лекарите го спасиле животот на претседателот на Србија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 ноември, 2019 12:39

МИНИСТЕРОТ ОТКРИ: Лекарите од ВМА го спасиле животот на Вучиќ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Српскиот претседател Александар Вучиќ, пред два дена беше примен на Воеаната медицинска академија во Белград, поради кардиоваскуларни проблеми.

Министерот за здравство Златко Лончар денеска истакна дека лекарите го спасиле животот на претседателот на Србија.

„Претседателот има хронични проблеми со срцето. Веднаш по приемот е оценето дека животот на Вучиќ е загрозен. Во ВМА ги превземаа сите мерки за санирање на сериозната ситуација, а Вучиќ добро изреагирал на терапијата“, рече Лончар.

Вчера се огласи и претседателот Вучиќ кој им се заблагодари на сите кои се грижат, и истакна дека од понеделник продолжува со редовните работни активности. 

Српскиот претседател завчера беше примен на Воено-медицинската академија во Белград, соопшти Генералниот секретаријат на Претседателот на Србија, а веста рано наутро ја објавија сите српски медиуми.

Здравствената состојба на претседателот Вучиќ е стабилна, но поради препорака на лекарите тој и понатаму се наоѓа на Воено-медицинската академија во Белград. Денеска се чувствува многу подобро, изјави вчера новинарот Вучичевиќ за Пинк.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Видеото на преземањето на документите во Земун, ги снимила хрватската тајна служба, се дознава од истрагата.

ЕКСКЛУЗИВНО: Офицерот од видеото работел за Хрвати-Шокантни детали за шпионската афера во Србија

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот Александар Вучиќ дал налог...

Претседателот Вучиќ примен е на Војно медицинската академија, вчера во доцните попладневни часови, објави Ртс.рс.

НАЈНОВА ВЕСТ: Српскиот претседател Александар Вучиќ ИТНО примен во болница!

Генералниот секретар на претседателот на Република Србија денеска ја извести јавноста...

Србија остана без генијалецот Михаило Спориќ, поради што Кембрич прогласи три дневна жалост.

Српскиот генијалец Марко(22) почина од оваа врста на РАК: Нема врска со пушење, но оваа болест е најлоша од сите што ги знаеме!

Рак на белите дробови скоро па никогаш не дава никаков знак, но кога ќе се открие во...

Можно е убиецот да го напишал писмото. Од каде да знаеме ние! Како воопшто Н.Н лицето напишало писмо?

ЕКСКЛУЗИВНО: Се огласи Марјановиќ за обвинението дека неговата мајка го нарачала убиството: ЕДВАЈ ЈА ВРАТИВМЕ ВО ЖИВОТ

Зоран Марјановиќ кој е обвинет дека на 2 април 2016 година ја убил сопругата Јелена Марјановиќ,...