"Ситуацијата во буџетот е стабилна. Одиме со зголемување на минимум 6,6 проценти и со зголемување на пензиите од 5,9 проценти. Имаме пари за тоа во буџетот", рече тој.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 септември, 2020 13:09

МИНИСТЕРОТ СИНИША МАЛИ ОБЈАВИ ДОБРА ВЕСТ: Од 1 јануари повисоки пензии во СРБИЈА

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Министерот за финансии, Синиша Мали денес објави дека од 1 јануари 2021 година пензиите во Србија ќе бидат повисоки за 5,9 проценти врз основа на швајцарската формула.

На прес-конференцијата по седницата на Социјално-економскиот совет, чија една тема беше утврдувањето на минималната цена на работната сила, Мали рече дека се планира зголемување на пензиите според законот, засновано на швајцарската формула.

“Ситуацијата во буџетот е стабилна. Одиме со зголемување на минимум 6,6 проценти и со зголемување на пензиите од 5,9 проценти. Имаме пари за тоа во буџетот”, рече тој.

Претседателот Александар Вучиќ беше многу јасен кога го рече тоа и ќе повторам сега, дека ќе има уште поголемо зголемување на пензиите од она што беше предвидено со претходната „швајцарска формула“.

Сегашната „швајцарска формула“ предвидува пензиите да бидат прилагодени на инфлацијата со 50% и просечните плати со 50%. Значи, ако има корекција на формулата, тоа ќе оди во насока дека во наредните години приходот на пензионерот ќе биде поголем во однос на износот што би овозможил примена на таа претходна формула “, објасни Мали.

Според него, заедно со Меѓународниот монетарен фонд ќе се бара оптимален и одржлив модел, кој нема да ги загрози јавните финансии на кој било начин.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...