Србија се соочува со многу предизвици

Објавил: Македонка Димкин | 17 септември, 2022 7:21

Министер од Косово му се заканалувал на Вучиќ

Фото/Текст извор: ©МКД

Претседателот на Србија Александар Вучиќ се огласи за изјавата на министерот за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свечија, кој му се закани дека „го чекаат тешки денови, недели, месеци“.

„Тој мене ми се закани, тој потрчко на (косовскиот премиер Аљбин) Курти. Немам проблем со тоа. Само нека продолжи да се заканува“, наведе Вучиќ.

На централната манифестација по повод Денот на српското единство, слобода и национално знаме, која вчера се одржа во Бјељина, Вучиќ на присутните им кажа дека во овој историски момент Србите треба да се обединат под државното знаме.

„Србија се соочува со многу предизвици, се нафрлија на Косово и Метохија по секоја цена и сакаат да го грабнат од нашите раце, се нафрлија и не прашуваат ни зошто, само сакаат да го завршат она што го почнаа, а јас можам да им порачам само едно: Сакате да ни ја земете земјата по ширина и по должина, а ние ни педа нема да дадеме“, истакна вчера Вучиќ.

Заканите на министерот за полиција на владата во Приштина, Џељаљ Свечија, се одговор на изјавата на српскиот претседател дека Србија нема да дозволи да ѝ се одземе ни педа земја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тензиите меѓу Белград и Приштина ескалираа на 24 септември кога косовската полиција се судри со вооружена група во селото Бањска, северно Косово.

Рама смета дека ситуацијата на северот на Косово е опасна, Вјоса Османи ги повика ЕУ членките да ја санкционираат Србија

Премиерот на Албанија – Еди Рама денеска во Гранада изјави дека е загрижен за ситуацијата...

Правеа комеморација за сите Албанци убиени во Куманово. Цела сала, сите беа организирани. И никому ништо.

Вучиќ со слики од „Диво насеље“ порача: Ова е лицемерието на албанските власти кои држат предавања за европски вредности

Српскиот претседател Александар Вучиќ во гостување на РТС ги коментираше настаните...

Советничката на косовскиот министер за заедници и враќање, Ненад Рашиќ, истакна дека „Србите повторно го претвораат стратешкиот пораз во „небесна победа“.

Мистериозна рака“ која има влијание и врз Србите и врз Албанците го извлекла Милан Радојчиќ од Бањска

Косовската политичарка од редовите на српската заедница, Рада Трајковиќ изјави дека...