Портпаролката на шпанската влада соопшти дека Европејците би почнале да ја губат довербата во ЕУ доколку земјите-членки не дејствуваат заедно во оваа криза, што таа ја споредуваше со Втората светска војна, пренесува Ројтерс.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 април, 2020 19:38

МИНИСТРИТЕ СЕ СКАРАА И ГО НАПУШТИЈА СОСТАНОКОТ! Сега сите се прашуваат само едно: Дали коронавирусот ќе ја распадне ЕУ?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк извор Курир.рс

Иднината на ЕУ е во опасност ако нема заеднички финансиски одговор во борбата против коронавирусот, предупредија денеска шпанските власти откако европските министри за финансии не успеаја да се договорат за прашањето за заедничка обврзница.

Портпаролката на шпанската влада соопшти дека Европејците би почнале да ја губат довербата во ЕУ доколку земјите-членки не дејствуваат заедно во оваа криза, што таа ја споредуваше со Втората светска војна, пренесува Ројтерс.

Многу е загрижувачко што министрите за финансии на 19-те земји, кои имаат еврото како своја валута, по 16 часови без плодни преговори мораа да ги одложат. Прашања како на пример, како ќе се надминат економските последици од кризата со коронавирусот и како би можело се да се финансира заеднички, остануваат нерешени.

 Европската Унија е најголемата конфедерација на независни држави во светот, основана под ова име во 1993 со Договорот за Европска Унија (Мастришки договор).
Активностите на ЕУ ги покриваат сите области на јавната политика, од здравството и економската политика до надворешната политика и одбраната.

Не, на крајот од катастрофата, никој не знае дали сè уште ќе има богати земји што можат да им помогнат на другите. Најголемата рецесија од 90-тите не само што ќе ги погоди Франција, Италија, Шпанија или Грција, туку ќе ги погоди и Германија, Велика Британија, САД, како и целата глобална економија.

Затоа е сосема разбирливо дека германскиот министер за финансии, кој веќе даде одобрување за кредит на германската економија во износ од 1.200 милијарди евра, вети дека ќе ги даде истите поволности за остатокот од еврозоната.

Бидејќи воведувањето евро-обврзници, корона-обврзници или заедничко задолжување не би било ништо друго. Разбирливо е и дека италијанскиот премиер инсистира на заедничко задолжување затоа што тој добро знае дека 400 милијарди евра што им ги ветил на своите сонародници не би можеле да ги финансираат сами на финансиските пазари.

И токму тоа е состанокот на министрите за финансии, за сите финансиски опстанок и иднината на Европската унија. Не е ни чудо што германската канцеларка рече дека тоа е најтешкиот тест што ЕУ треба да го помине уште од своето основање.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лансирањето од Кејп Канаверал го следеа претседателот и потпретседателот на САД, Доналд Трамп и Мајк Пенс.

Погледнете го забранетиот предизборен спот на Трамп: Еве кои правила ги прекршил (ВИДЕО)

Тимот надлежен за кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп сними видео...

Членови на семејството на Флојд пристигнаа на комеморацијата, а група луѓе се собраа пред северниот централен универзитет за да оддадат почит.

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА МИНЕАПОЛИС СО СОЛЗИ ВО ОЧИТЕ ПАДНА НА КОЛЕНА ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ФЛОЈД: Не можеше да ги сокрие емоциите!

Градоначалникот на Минеаполис, Џејкоб Фреј, клекна и плачеше покрај ковчегот на Џорџ...

Федералната полиција ја расчисти областа пред Белата куќа за да може американскиот претседател Доналд Трамп да оди по црквата „Свети Јован“, покрај седиштето на владата, за да се фотографира .

Игра на престолот во Вашингтон! Кој навистина има моќ, дали е ова малото кралство на Трамп?

Главниот град на САД не е дел од сојузната американска држава. Тие посебни околности,...

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека за време на обдукцијата е извршен ПСР тест и дека може да покаже позитивен резултат дури и неколку недели по инфекцијата и болестите, пренесува Си-Ен-Ен.

ШОК! Резултатите од обдукцијата на Флојд покажаа: Убиениот афроамериканец бил заболен од коронавирус!

Убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на вирусот корона, покажа државната...