Поранешниот т.н. прв соросовец, режисерот Владимир Милчин, со остри критики дека отказот на претседателката на УО на Филхармонија не смее да остане така лесно премолчен

Објавил: Мирко Бачиќ | 25 ноември, 2018 13:04

Министрите треба да го бранат јавниот интерес, а не партискиот. Тоа важи и за културата.

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

По инстант отказот од претседател на управниот одбор од Македонската Филхармонија, на социјалните мрежи се огласи и режисерот Владимир Милчин.

Милчин е македонски режисер, поранешен директор на Факултетот за драмски уметности, поранешен извршен директор на Отворено општество – Македонија (ФИООМ) под покровителство на Џорџ Сорос и поранешен член на претседателството на СДСМ.

Човекот кој беше гласен критичар за владеењето на Никола Груевски но и Али Ахмети, сега со забелешки до актуелната власт дека полека но сигурно наликува на онаа против која се бореше да падне.

Милчин на социјалните мрежи напиша:

Директор побарал разрешување на претседателката на УО во една институција од културата! И министерот ја разрешил под итно на барање на директорот!

Скандал кој не може да биде одмолчан.

Кој и чиј грб стои зад оваа клиентелистичка афера?

Зар министерот не бил предупреден од правниците во Министерството за култура дека одлуката е противзаконска и дека остава горчлив вкус во јавноста?

Настрана што министерот го потпишал решението без да ја повика на разговор Бранка Костиќ.

Министрите треба да го бранат јавниот интерес, а не партискиот. Тоа важи и за културата! – критикува Милчин.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Нашата потрага по вистината ја продолживме кај семејството Сам, останатите ликови во Медена земја. И тие се пожалија дека добиле само празни ветувања.

НИШТО ОД ВЕТУВАЊАТА : Атиџе не доби ни работа, ни песна- повторно остана сама со пчелите!

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот Медена земја пред четири...

Социјалните мрежи беа преплавени со позитивни коментари и критики за филмот, а секако веста со голема радост и неверување беше дочекана од тимот.

Солзи радосници: Еве како тимот на „Медена земја“ ја прими веста за номинациите

Цела Македонија се крена на нозе откако вчера македонскиот документарец „Медена земја“...

„Медена Земја“ е во трката за најпрестижната филмска награда на светот и тоа во категориите најдобар странски филм и најдобар документарен филм.

За прв пат во историјата : Медена земја номиниран во две категории за Оскар

Номинациите за Оскари денеска конечно се објавени, а нашиот македонски документарец...