Верував дека ако им се обраќам на граѓаните, ако им понудам визија на граѓаните дека ќе може да помогнам во градењето на демократија која ја нема и добив невидено разбирање,

Објавил: Македонка Димкин | 5 мај, 2019 23:10

Мислев дека граѓанинот можел да одлучува самостално но не било така, партиите одлучуваат

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Во прес центарот на ВМРО ДПМНЕ се обрати Гордана Силјановска која го призна поразот но рече дека сепак не се чувствува како губитник. 

Верував дека ако им се обраќам на граѓаните, ако им понудам визија на граѓаните дека ќе може да помогнам во градењето на демократија која ја нема и добив невидено разбирање, енергија, дијалог кој ми говореше дека она што го кажувам допира до нив и нивните срца. Тоа ме подмлади и сум благодарна за оваа ретка прилика. Денешниот ден ми личеше на Вивалди, на 4те годишни времиња, мислев дека утрото почнува до дожд. Претпоставувам дека заврши како пролет за победниците, но за мене не е зимата. Да добиете речиси 370 000 гласови е голема благодарност.“ – изјави претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова на вечерашната прес конференција.

Таа потенцираше дека не влегла наивно во трката за претседател, туку дека политиката има логика кога се сака да се внесе нешто ново.

„Се обидов да го направм тоа, но политиката во Македонија се уште не е уметност. Политиката во Македонија е во рацете на партиите, тие одлучуваат најмногу и пред се за тоа кај кого ќе отидат гласовите, а не самите граѓани.“ – изјави Силјановска Давкова.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на објектите до 50% исполнетост од капацитетот на просторот.

Владата дозволи свадби на затворено, а од 15 ноември за влез ќе се бараат две дози вакцина

Владата на Македонија на вчерашната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка...

Членот на ДИК, Кренар Лога не се согласува со ваквата одлука и истата ја нарекува незаконска. За ова писмено ги известил и останатите членови, пренесе Алсат.

ДИК го смени Упатството и ќе признава за важечки и ливчиња без печат

ДИК на денешната седница го смени Упатството за важечки и неважечки ливчиња и сега...

Зошто АД МЕПСО не ја активирал ТЕЦ Неготино која е резерва за вакви случаеви на криза, а според законот е под негова надлежност и за тоа има финансиски издатоци спрема ТЕЦ Неготино како ладна резерва?

Куштрим Рамадани и Васко Ковачески мора да понесат одговорност за енергетската криза

Уште минатата година, Левица предупредуваше дека со ваква лоша кадровска политика...

Мицкоски посочи дека на СДСМ и на ДУИ им пречи коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса и Алтернатива. Граѓаните сакаат коалиции со коишто ќе им се покаже иднината, а не да ги враќаат во минатото.

Со Села направивме коалиција за создавање иднина

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате...