Проектот е вреден 15.000 евра, што општината го доби преку проект финансиран од Европската комисија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 април, 2020 15:04

МИСЛЕЛЕ ДЕКА Е 5G: Во Хрватска уништиле опрема за бежичен интернет!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во хрватската општина Бибиње, недалеку од Задар, непознати сторители уништиле безжична интернет опрема, сметајќи дека станува збор за мрежа од 5G.

Имено, во Бибиње се појавија информации дека општината инсталирала опрема 5G сигнал „во тајност“.

Општината ги негираше ваквите обвинувања.

– Тоа не е точно. Неверојатно е дека во вакви моменти некој шири вакви информации и лаги на јавноста – се вели во соопштението на општината.

Според општината, сметаат дека е несоодветно да се пофалат, среде пандемија, опрема што овозможува бесплатен пристап до Интернет на честите јавни места.

Проектот е вреден 15.000 евра, што општината го доби преку проект финансиран од Европската комисија.

Коментирајќи го овој случај, хрватскиот портал „24sata“ забележува дека теоријата на заговор дека короналниот вирус е „ослободен“ од тајната лабораторија со цел да се воведе 5G технологија на малата врата, се чини дека стигнала до Бибиње.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...