На Мисоски како да му е прв ден на работа, па убедува дека ВМРО - ДПМНЕ е против ЕУ и НАТО интеграции, иако суштински уставните измени се за промена на името и идентитетот

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 октомври, 2018 14:54

Мисоски со драмска едночинка од собраниската говорница

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Пратеникот на НСДП Горан Мисоски, злоупотребувајќи ја собраниската говорница од прес центарот, се обрати од функцијата потпретседател на Собранието на Македонија со партиски говор.

Имено и Мисоски како и неговата колешка Ременски, повика ВМРО-ДПМНЕ да ги надминат внатрешните несогласувања и да не го спречуваат ЕУ интегративниот процес.

Тој ги повика пратениците од опозицијата да гласаат за уставните измени.

Не сакам да поверувам дека пратениците и раководството на ВМРО – ДПМНЕ ќе го спречат патот на Македонија кон ЕУ и НАТО. Ако се случи да не помине гласањето, нема друга опција, преостануваат единствено избори. –  рече Мисовски.

Тој не сакаше да коментира за можните притисоци врз пратениците. Според него тоа е работа на МВР и извршната власт.

Исправени сме пред одлука која ја дефинира иднината на државата. Имаме обрска да го следиме гласот на оргомното мнозинство. Владинот предлог е достапен, се потврди дека не се губи ништо туку се зајакнува македонскиот идентитет. Одлуката да се гласа за уставните измени ги зацрстува територијалниот интегритет, државноста и грижата за малцинствата. За многу прашања жестоко сме се расправале, но за ЕУ и НАТО секогаш сме биле согласни. -додаде Мисовски.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Тереза Меј изјави дека за Брегзит со ЕУ подобро е да нема никаков договор, отколку т.н. очаен договор за слободна трговија по сите основи на Канада. Мицкоски имаше по овој основ слична изјава. Тој во врска со Преспанскиот договор кажа: "Погрешен одговор е полош отколку никаков одговор".

Мицкоски и Тереза Меј со иста порака: Подобро никаков договор одколку лош договор

Македонија иако мала земја, сепак во себе има големи визионери, од кои оваа власт, и...

Од ВМРО - ДПМНЕ со отворено соопштение прашуваат, дали обидот на СДСМ да се "протурка" Преспанскиот договор не е само параван за колапсот на економијата во државата

СДСМ сака уставни измени, само да се спаси од економскиот колапс кој го предизвика

Од најголемата политичка партија во Македонија, опозиционата ВМРО – ДПМНЕ со јасно...

Кога веќе барате политичар кој бара амнестија, треба да знаете кој и смее да ја реализира, а тоа го знае единствениот амнестиран политичар за криминал во Македонија, Зоран Заев

Амнестија не дава Владата, a најмалку амнестиран за криминал премиер

Партискиот штитеник на Зоран Заев, пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов не прекинува...

Самка иако два пати бил во извршната власт како заменик па министер, и два пати бил пратеник во Собранието, не научил дека министер за одбрана нема право на пратенички глас

Самка, експерт за грчка политика, “Каменос ќе гласа и оро ќе игрa”

Поранешниот министер без ресор, повратник меѓу пратениците во Собранието на Македонија,...