Китовите се во фаза на годишна миграција, а некои од нив завршија во реката, 30 километри длабоко во копното.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 септември, 2020 15:55

МИСТЕРИЈА ВО АВСТРАЛИЈА: Китови долги 16 метри залутаа во река полна со КРОКДИЛИ (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк Kurir.rs / Tanjug, Foto: Youtube prtscr / ABC Australia

Австралиските власти соопштија дека ќе преземат чекори за враќање на китовите залутани во река полна со крокодили.

Китовите се во фаза на годишна миграција, а некои од нив завршија во реката, 30 километри длабоко во внатрешноста.

Два кита подоцна се вратија, а еден остана во реката, пишува Би-Би-Си.

Експертите велат дека крокодилите веројатно нема да ги вознемируваат китовите, имајќи предвид дека китовите се долги околу 16 метри. Сепак, тие посочија дека постои ризик китот да се насука во плитка вода.

Тоа е прв случај во Австралија китовите по грешка да се „свртат“ и да завршат во река.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Според статистичките податоци на Европската канцеларија за азил, во август, поднесени се 1.400 барања од албански граѓани, што е зголемување за 46 отсто во споредба со јули и повеќе од двојно во однос на јуни.

Албанските граѓани најбројни баратели на азил во ЕУ од земјите во регионот

Во текот на изминатото лето се бележи рекордно зголемување на бројот на баратели на...

Претходно, немаше ниту еден ден без смртни случаи од Ковид-19 од 2 август 2020 година, според националната телевизија НХК. Во саботата, сепак, беа регистрирани три смртни случаи.

Јапонија без ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по 15 месеци

Јапонија во неделата не забележа ниту еден смртен случај од Ковид-19, првпат по повеќе...

Затворањето, во кое се дозволени само основни продавници, како аптеки и супермаркети, а училиштата и државните градинки се затворени, доаѓа за време на еднонеделното затворање на компаниите низ целата земја од 30 октомври.

Москва воведе „локдаун“, луѓе во заштитни одела ги дезинфицираат улиците

Рускиот главен град Москва денеска ги воведе своите најстроги мерки за „локдаун“...