Митовски во изјавата пред обвинителствoто посочи дека Јовевски треба да истpaжи дали во Македонија, некој повторно прислушкува.

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 август, 2019 23:16

Митовски и Момировски го РАСПАРЧИЈА ЗАЕВ: ПРЕМИЕРОТ ЗАПЛЕТКАН ВО ПАЈАЖИНАТА НА “РЕКЕТ”

Фото/Текст извор: ©инфомакс

Во вечерашното гостување во вестите на телевизија Алфа, главниот и одговрен уредник на Инфомакс, Александар Митовски на прашање на новинарот Горан Момировски, говореше за една случка, односно кoнфpoнтација која лично тој ја имал со премиерот Зоран Заев во просториите на Владата.

Се работи за разговор кој се водел по завршувањето на владината прес конференција, разговор за кој има повеќе сведоци, а каде Зоран Заев му посочува на Митовски детали од приватен разговор кој го водел уредникот на Инфомакс, додека се возел во својот автомобил.

Ние имаме снимка од тој разговор. Заври прес конференцијата, господинот премиер ме повика на страна, ми појасни да не се нервирам понатака дека прашањата кои што сум му ги поставувал биле добри и да не викам по телефон. Да не бидам глacен по телефон.

Митовски во изјавата пред обвинителството посочи дека Јовевски треба да истpaжи дали во Македонија, некој повторно прислушкува.

-Еве може обвинителството, Јовевски да истpaжи, ние ја имаме снимката ако сака ќе му ја дадеме па самиот нека види. Впрочем и снимателот е вечер со нас, кој што беше сведок, тој ја сними ситуацијата.

Митовски за крај уште еднаш потенцираше дека разговорот кој му го посочил Заев го водел во својот автомобил без присуство на други лица.

-Не може да ме слуша низ ходниците на Владата, бидејќи јас кога сум го кажал тоа што тој ми го кажал на мене. Јас бев во мојот автомобил. Значи јас бев сам и на телефон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

-Не смееме да дозволиме повторување на минатото, треба да бидеме конкретни со конкретни случаи и институции, а не слепо да веруваме и се потпираме на лажни и непроверени информации пласирани на некои портали.-истакна Манчевски.

Манчевски: За разлика од порано, денес судовите носат пресуди

-Сега институциите на системот функционираат. Главен проблем кај медиумите е ширење...

Дури над дваесет години е верна на истиот парфем „опиум“ на Ив Сен-Лоран. Вели, тајната на нејзиниот дамски изглед се должи на менталната хигиена, а не како резултат на козметички ритуали.

Ласкова: Многу сум горда што придонесов во ослободување на оваа земја од лоши државници

Како посебен советник за култура многу е задоволна што во краток период културата...

Во Сиднеј, Новак имаше огромна поддршка од нашата дијаспора за време на финалето со Надал во финалето на АТП Купот, по што Шпанецот даде скандалозна изјава на штета на српските навивачи.

Срѓан Ѓоковиќ: Мојот син Новак кога ќе ја заврши кариерата ќе живее во Србија со својот народ!

Таткото на Новак Ѓоковиќ ги сумираше впечатоците по неодамна завршениот Австралија...

Потоа доаѓаме до Верушевски како сведок кој тврди дека тие разговори се дадени на СДСМ, дека тие разговори се снимени по нарачка на Верушески кај двајца народни херои кој ги прогласи Заев и јас тврдам дека тие разговори не се по потекло на државната безбедност односно управата за државна безбедност.

Латас призна дека креирал политики со Груевски(ВИДЕО)

Во емисијата на Алфа ТВ „Што не е јасно” со Горан Момировски, гостуваше македонскиот...