Затоа ја повикувам Владата, согласно Устав и Деловник, да ја достави оставката на министерот и заменик министерот за здравство до Собранието.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 септември, 2021 5:28

Мицевски за оставката на Филипче: Велите оставката е поднесена, но, каде е?

Фото/Текст извор: ©магазин

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на вчерашната собраниска седница, а во врска со оставката на министерот и заменик министерот за здравство укажа на членот 219 од Деловникот за работа на Собранието, кадешто се вели дека член на Влада може да поднесе оставка и ја повикува Владата согласно Устав и Деловник да ја достави оставката на министерот и заменик министерот за здравство до Собранието.

„Вие велите оставката е поднесена, каде е оставката? Оставката на член на Влада до претседателот на Собрание се произнесува преку претседателот на Владата, ние ја немаме добиено уште, доколку е доставена“, рече Мицевски.

Мицевски и посочи на Владата дека се многу несериозни како владејачко мнозинство. Меѓу другото тој кажа дека  мора да знаат дека темата е многу сензитивна.
И навистина е несериозно во ситуација кога слушаме дека министер и заменик министер дале оставка, тие да не бидат процесуирани односно донесени до Собранието во рокот којшто го имаа во изминатиов период, пренесе Фокус!

Затоа ја повикувам Владата, согласно Устав и Деловник, да ја достави оставката на министерот и заменик министерот за здравство до Собранието.

Како би можеле ние согласно член 220 да ја констатираме и затоа барам еден час пауза, за да во тој еден час биде доставена оставката и да завршиме веќе со оваа фарса, истакна Мицевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Од вашата одлука, додаде тој, зависи дали власта ќе добие нови 4 години, иако, според него, досега не исполнија ништо од ветеното.

-Овие избори се моментот кога е време да им кажете доста е! Доста се експериментите во здравството, образованието, локалната самоуправа, економијата. Доста се разочарувања и упропастени шанси. Доста е од чекање во чекалницата пред ЕУ! Доста е од нивните празни фрази и флоскули – порача Мицкоски.

Мицкоски: СДСМ и ДУИ почнаа очи да си вадат по улици

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашниот митинг во Илинден ги прозва...

Причината за 14 загубени животи се најде во прегреаниот продолжен кабел, но сеуште не се лоцираат виновници. Опозицијата бара разрешување на Филипче и Хасани на итна собраниска седница.

ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСУВА ИНИЦИЈАТИВА ЗА СВИКУВАЊЕ НА ИТНА СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕТО

Додека министерот за здравство Венко Филипче и неговиот заменик Илир Хасани, од страна...

Тоа е затоа што СДСМ зад себе има резултати, има одговорни државнички политики и реализирани над 7.000 проекти на локално ниво.

СДСМ: Анкетите потврдуваат дека СДСМ е убедлив победник на изборите

Реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Сите анкети од релевантни институции спроведени...