Причина вели 100те дена влада кои само ги продолжуваат политики на претходната која ја предводеше Заев.

Објавил: Мате Парлоф | 29 април, 2022 6:52

МИЦКОСКИ БАРА СРЕДБА СО КОВАЧЕВСКИ ЗА ДАТУМ ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ

Фото/Текст извор: ©24.мк/магазин.мк

Мицковски со покана, но и ултиматум Ковачевски до 10 мај да му одговори кога ќе прифати лидерска за да се договори датумот за организирање предвремените парламентарни избори.

Причина вели 100те дена влада кои само ги продолжуваат политики на претходната која ја предводеше Заев.

На средбата Мицкоски вели до одржување на предвремените парламентарни избори ќе понуди 4 тима кои би соработувале со владата во 4 те клучни области и тоа економија , надворешна политика, здравство и образование.

Доколку Ковачевски не прифати Мицкоски најавува и план Б со кој би превзеле до сега непревземени чекори!

Ниту овој пат Мицкоски не пропушти прилика јавно да го праша Ковачевски за што се преговара со Бугарија и  што се е подготвена оваа влада да потпише со властите во официјална Софија!

Со порака и до Петков. Македонија ги исполни критериумите за влез во ЕУ но нема да ги исполнува овие кои Софија ги наметнува на штета на македонскиот идентитет!

Мицкоски на пресконференцијата акцент стави и на економската криза, задолжувањето, протестите и штрајковите. Одговарајќи на новинарски прашања посочи дека  цената која ВМРО ДПМНЕ ја плати5 години во опозиција е време сега да ја плаќа и актуелната влада поради како што рече погрешните политики.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Тој додаде дека започнува градбата на на 100 мегавати сончева електрана во Осломеј, а потоа следат и инвестиции како голема фотонапонска електрана Стипион од 400 мегавати, со развој на агрикултура од реноминараната француска компанија АКУО, изградбата на голема ветерна електрана Вирови, од реномираната германска компанија WPD.

Ковачевски од Струмица: Членството во НАТО носи инвестиции во енергетиката

„Сериозно сме посветени на инвестициите во енергетиката, бидејќи тоа е клучно во...


Повеќе од 5 години веќе немам никаков директен или индиректен контакт или комуникација со Данела Арсовска од причина што нашата комуникација беше исклучиво службена и траеше додека извршував јавни политички функции.

Лажни се и секојдневните шпекулации дека јас целосно или делумно раководам со партијата од дистанца од Будимпешта, дека Христијан Мицковски и други членови на раководството се среќаваат со мене кога доаѓаат во Будимпешта и дека јас давам некакви инструкции или на било каков начин учествувам во носењето одлуки на ВМРО-ДПМНЕ.

Потврдувам дека ниту еднаш од десетината доаѓања во Будимпешта не сум имал средба со Христијан Мицковски или некој кој е во негова придружба, ниту пак со некој од актиелното раководство на партијата (ИК и ЦК), од причина што таква средба не побарале. Зошто не побарале средба, тие најдобро знаат, но оние членови на партијата кои не се дел од сегашното раководство, кои добро ги познавам и кои побарале средба со мене, сме се сретнале на разговор кој најчесто е од пријателска природа со луѓе со кои во минатото сме соработувале“, пишува Груевски.

Груевски: Повеќе од 5 години не сум се видел со Данела, а Мицкоски никогаш не побарал да ме сретне во Будимпешта

Поранешниот премиер Никола Груевски во долг статус на Фејсбук вели дека иако не...

Протестот на бугарската партија ВМРО-БНД во Благоевград, во знак на несогласување со отоврањето македонски културен клуб во овој град, ќе се одржи подалеку од местото на клубот, пред споменикот на Гоце Делчев, во центарот на градот, извести бугарската телевизија ТВ Нова.

ВМРО-БНД ЌЕ ПРОТЕСТИРА ПОДАЛЕКУ ОД КЛУБОТ „ВАПЦАРОВ“ Полиција дежура пред зградата каде ќе се отвори македонскиот културен центар

Репортерот на бугарската ТВ Нова во јавувањето во живо известува дека на околните...

Расправата во законодавниот дом се одвиваше на релација власт опозиција околу тоа дали и колу Пенов е вистинскиот избор за нов министер но не изостанаа ниту другите актуелни и политички теми.

Собранието го изгласа Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа и избра двајца уставни судии

Со 63 гласа за и 30 против Ристо Пенов и официјално избран за нов министер за локална...