Ние сме принципиелно против да се менува изборниот модел неколку месеци пред избори. Зошто да немаме 60 мнозински изборни единици и 1 ИЕ што ќе даде 60 пратеници, праша Мицкоски.

Објавил: Стојче Бушин | 13 октомври, 2020 20:52

Мицкоски вели дека Захариева побарала редефинирање на нашата нација!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вечерва во „Само интервју“ гостуваше Христијан Мицкоски на Канал 5! Да го прашаме Османи дали е точно барањето на неговата колешка од Бугарија дали тие барале да потпишеме договор за дефинирање на македонскиот јазик и нација од 1945 година наваму, а пред 1945 година, нешто друго, праша Мицкоски.

Ние сме принципиелно против да се менува изборниот модел неколку месеци пред избори. Зошто да немаме 60 мнозински изборни единици и 1 ИЕ што ќе даде 60 пратеници, праша Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ нема да подржи попис во чие што подготвување не е вклучено, нема да подржи. И попис во кој што ќе се трча по бројки а не по суштина, нема да подржиме. Потребна ни е точна статистичка операција, а тоа го имавме во 1981 година.

„Договор кој ќе биде сличен на Преспанскиот со уставни измени, каде ќе се дефинира постоењето на македонската нација и јазик од 1945 наваму, а пред 1945 дека сме биле нешто друго. Еве да го прашаме дали ова е точно и дали е ова услов за понатамошно продолжување на преговорите“, рече Мицкоски во интервју на телевизијата Канал 5.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Мене ми е ова Дежа ву. Jас се обидов во 2006-тата по средбата со бугарскиот премиер Станишев да проговорам за нашата заедничка иднина во ЕУ, врз основа на нашата заедничка историја и изразивме подготвеност за заедничко чествување на Св. Кирил и Методиј и Илинденското востание“, посочува Бучковски, дополнувајќи дека Заев „искрено се бори, од петни жили, за нашата европска иднина“.

Бучковски: Мене ова со Бугарија ми е Дежа ву

„Не е во ред некој да биде „обвинет“ за распродажба на историјата кога во исто време,...

За блискоста како што ја нарекува помеѓу двата народи, Заев вели дека најдобар пример е сличноста на јазикот. Ние многу добро се разбираме, а од двете страни на границата, имаме роднини и пријатели кои често ги посетуваме – вели Заев.

Заев: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, Делчев е заеднички револуционер

Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју...

Понудивме многу работи како решенија за ковид-кризата, но односот на власта е ингорантски и бевме одбиени, вели лидерот на опзициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Незадоволен сум од справувањето на здравствените власти со короната

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на ТВ Сител изјави дека е...

Според Петровски, за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ се подготвува Александар Николоски, потпретседател на оваа партија.

Петровски тврди дека ќе има смена на Мицкоски, Николоски ќе биде новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ!

Опозициската ВМРО ДПМНЕ подготвува смена на актуелниот лидер на партијата, Христијан...