Бог не учи да го сакаме ближниот, да живееме во мир и слога и дека преку верата во него ќе ги надминеме сите предизвици.

Објавил: Рејхан Бајрами | 4 април, 2021 11:30

Мицкоски: Го честитам воскресението Христово, со желби за среќа, радост и благосостојба во секој дом.

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дозволете ми од мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од Христијанска вероисповед кои го слават Велигден по Грегоријанскиот календар да им го честитам воскресението Христово, со желби за среќа, радост и благосостојба во секој дом.

Бог не учи да го сакаме ближниот, да живееме во мир и слога и дека преку верата во него ќе ги надминеме сите предизвици.

Во овие тешки мигови за човештвото, повеќе од кога било до сега ни е потребно заедништво и солидарност. Да се спротивставиме на злото и да си помагаме.

Живееме тешко време, луѓето минуваат низ животни трагедии и сериозни искушенија. Можеме да победиме ако сме свесни за потребата од заедништво и менување на работите. Да го победиме вирусот и да продолжиме нормално со животот.

Нека е за многу години Велигден!

Христос воскресна!

Навистина воскресна!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Религија

Заев испрати честитка по повод денешниот празник!

Заев до верниците на Католичката црква и протестантските деноминации: Велигден во услови на пандемијата ни дава надеж и сила за победа

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со честитки по повод празникот Велигден до д-р Киро...

Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше Воскресна света литургија.

Католиците го слават Велигден

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово...

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Велигден.

Соопштение за неработен ден 05 април 2021 година

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за...