Знаете ли вие што обезбедивте господине Заев?

Објавил: Перо Милчин | 21 септември, 2021 5:38

Мицкоски до Заев: Обезбедивте хибриден режим, најнесреќна земја во светот, најкорумпирана земја во Европа, ете тоа е ваша заслуга

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашниот ТВ ДУЕЛ во емисијата „Само вистина“ на Канал 5, реплицирајќи му на Зоран Заев кој кажа дека обезбедиле иднина во Македонија, му порача дека сите извештаите покажуваат дека Заев и владата на СДСМ на граѓаните им обезбедила само срам и понижување, читајќи му ги Извештајот од Економист каде што Македонија е оценета како хибриден режим, но и според индексот на корупција на Транспаренси Интернешнл во кој стои дека Македонија е на историско најлошо место според степенот на корупција, извештајот од страна на Стејт Департментот во кој стои дека корупцијата е постојан проблем во Македонија, како и дека Македонците се најнесреќните луѓе во Европа.

Знаете ли вие што обезбедивте господине Заев?

Сега ќе ви кажам, еве  бидејќи велите дека сте ја обезбедиле иднината, јас ќе ви кажам што сте обезбедиле вие, вели вака Македонија е хибриден режим индекс на Економист, Македонија е хибриден режим затоа што се наоѓа на 78 место таму со Киргистан, Танзанија, Молдавија, Нигерија, Уганда, Либан и други, потоа, Македонија е држава со најнесреќни граѓани, и вели Македонците се најнесреќните  луѓе во Европа. Одиме понатаму, Стејт Департментот, корупцијата е постојан проблем во Македонија, Извештај на Стејт Департментот, вели одложена правда и мало подобрување на медиумските слободи, Македонија е историски најлошо рангирана според индексот на корупција на 111 место. Да ви читам уште од работите кои што вбие ги обезбедивте? Вие обезбедивте срам и понижување, му порача Мицкоски на Заев.

А што ќе обезбедиме ние?

Сега ќе ви кажам, ние си зацртавме како коалиција која што се бори против корупцијата, која што денеска за жал е рак рана за цела држава ќе ја донесе Македонија на она место во кое што ќе обезбедиме пристоен живот, и ќе ја вратиме довербата на граѓаните во институциите и вербата да останат овде, рече Мицкоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Од вашата одлука, додаде тој, зависи дали власта ќе добие нови 4 години, иако, според него, досега не исполнија ништо од ветеното.

-Овие избори се моментот кога е време да им кажете доста е! Доста се експериментите во здравството, образованието, локалната самоуправа, економијата. Доста се разочарувања и упропастени шанси. Доста е од чекање во чекалницата пред ЕУ! Доста е од нивните празни фрази и флоскули – порача Мицкоски.

Мицкоски: СДСМ и ДУИ почнаа очи да си вадат по улици

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашниот митинг во Илинден ги прозва...

Причината за 14 загубени животи се најде во прегреаниот продолжен кабел, но сеуште не се лоцираат виновници. Опозицијата бара разрешување на Филипче и Хасани на итна собраниска седница.

ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСУВА ИНИЦИЈАТИВА ЗА СВИКУВАЊЕ НА ИТНА СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕТО

Додека министерот за здравство Венко Филипче и неговиот заменик Илир Хасани, од страна...

Тоа е затоа што СДСМ зад себе има резултати, има одговорни државнички политики и реализирани над 7.000 проекти на локално ниво.

СДСМ: Анкетите потврдуваат дека СДСМ е убедлив победник на изборите

Реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Сите анкети од релевантни институции спроведени...