Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска беше на одбележувањето на 70 години од прогонот на Македонците од Егејска Македонија.

Објавил: admin@magazin | 30 јуни, 2018 15:12

Мицкоски: Заев со договорот се откажа од прогонетите Македонци од грчката граѓанска војна

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Мицкоски во Фејсбук статус напиша дека Македонците ја носат таа тажна судбина на историјата и историските случувања и балканските премрежја за кои сеуште има живи сведоци. Денес присуствував на петтата средба на насилно прогонетите Македонци за време на Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година што се оддржа во Скопје.

-Луѓето таму со горчина ми раскажуваа како го доживуваат Договорот со Грција при што реалната состојба е дека денес Македонците не се официјално етничко признато малцинство во Грција, а со договорот на Заев и Ципрас, тие веќе нема да бидат признаени, ниту од државата чии корени влечат, од Македонија, пишува Мицкоски.

Тој пишува дека тие велат дека ова е втор голем удар за нас, а највеќе не погодува што нашата Македонија се откажува од нас, го брише правото на постоење и самоопределување како Македонци.

-Некој можеби некогаш ќе се обиде да го одземе вашето детство, можеби ќе се обиде да ве протера од куќата или пак да ве пресели, да ве потцени или омаловажи, но меморијата и сеќавањата за реалноста не може да ви ги уништи. И овие луѓе сеуште постојат, се сеќаваат, живеат и раскажуваат, за своето минато, тешка судбина, тие се покрај нас, со нас, и тоа има голема цел доколку се извлече поука од минатото и никогаш не се повтори во иднина, пишува Мицкоски.

Мицкоски вели дека тие го заслужуваат нашето внимание, пред се ја заслужуваат почитта од нашата држава.

-А кој друг треба да ги заштити ако не оние кои ја водат владата, и тоа не е само нивно право туку и должност. Тие не ветија индолентен однос кон ова прашање, но затоа гледаме не им е тешко да ја затворат вратата на илјадници луѓе кои се сведоци на оваа тажна судбина, не ветија дека ќе го сменат уставот, но еве денес заговараат и бришење на името Македонија, но затоа ветија дека Македонија ќе оди напред, а еве гледаме државата е на дното во економијата, во образованието, здравството, ветија датум за преговори, а Македонија нема ниту датум за преговори, ниту извесна европска иднина. Тие тргуваат со се она што е вредно за оваа држава и народ, а не добиваме ништо, пишува Мицкоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, со два контролни негативни теста на Ковид-19 се испишани тројца пациенти кои се во добра здравствена состојба и тие заминуваат дома. На клиниката починаа двајца пациенти, од кои едниот сеуште не потврдено со тест дека бил заразен со Ковид-19.

Од денес 24 часовен карантин за време на викендите во Куманово!

Во изминатите 24 часа регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Ова е само почеток вели Белески, и ги повикува сите добри луѓе да донираат колку што им дозволуваат нивните можности

ВРЕМЕ ЗА СОЛИДАРНОСТ: Белески ги повикува сите кои се во можност да донираат за медицинскиот пероснал!

Со помош на одделни членови на црквата од Триенген во Швајцарија како и спортското...

Според Гласот на Америка, тоа е половина од светското население каде што на повеќето луѓе им било наредено да бидат во карантин за да го спречат понатамошно ширење на коронавирусот.

Половина од светското население во изолација поради Коронавирусот: Карантин и полициски час во повеќе од 90 држави!

Пандемијата на коронавирус се шири низ целиот свет и од денес на глобално ниво, бројот...