Мицкоски потенцираше дека за оваа тема не треба ни да се помисли да се преговара, едноставно е недозволиво.

Објавил: Стојче Бушин | 1 мај, 2020 10:49

Мицкоски: Името Гоце Делчев е Македонија, за него нема преговарање!

Фото/Текст извор: ©Магазин

Недозволиво е да се преговара за Гоце Делчев, бидејќи тоа е Македонија, рече во вчерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Во врска со последните изјави околу Гоце Делчев и Крсте Мисирков, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски вчера на ТВ Алфа рече дека името Гоце Делчев е всушност Македонија и дека тука нема што да ие разговара, како што нема што да се разговара и за македонскот јазик.

Како да не ме погаѓа темата за Гоце Делчев?

Ние зборуваме за Гоце Делчев, овој народ го одбрал тој јунак и околу тој јунак ја содавала државава, нагласи Мицкоски.

Можеби во некои минати времиња не толку често се споменувале Татарчев, не знам Протугеров или било кои други јунаци. Но. Гоце Делчев секогаш бил нишката околу која македонскиот народ и граѓаните на оваа држава без разлика дали биле Албанци, Македонци, Турци, Роми, Власи се собирале и ја граделе оваа држава, посочи Мицкоски.

Мицкоски потенцираше дека за оваа тема не треба ни да се помисли да се преговара, едноставно е недозволиво.

За одржувањето избори, во контекст на најавите на генералниот секратар на СДСМ, Николовски, дека тие ќе се одржат со маски и ракавици и држење дистанца, Мицкоски истакна:

„Нас во ВМРО – ДПМНЕ здравјето на граѓаните ни е приоритет, потоа економијата да тргне или што се вели да застане на нозе и да им се врати самодовербата на луѓето по сите овие карантини. Во првите три приоритети не станува збор за избори. Важно е здравјето, да тргне економијата и луѓето да си ја вратат самодовербата. Треба да се врати вербата во државата, посочи тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху денеска одржаа прес-конференција и ги објасни деталите за распишаниот повик за субвенции на инвертер клима уреди!

РАСПИШАН ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ НА ИНВЕРТЕРИ (АПЛИЦИРАЊЕТО ЗА СУБВЕНЦИИ СЕ ВРШИ САМО ОНЛАЈН)

Град Скопје вчера го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за...

Станува збор за опомена пред поднесување на тужба за клевета. Според закон, мора првин да се испрати опомена, пред да се поднесе тужба. Мене не ми е јасно според мене е недозволиво, обвинител, па сега и судија да се ставаат во предизвоборна политичка кампања.

Рускоска за ТВ21: Испратив опомена пред тужба до ВМРО-ДПМНЕ

Обвинителката Вилма Рускоска до партијата ВМРО-ДПМНЕ испратила опомена бидејќи таа...

Тој вели дека народот не ја дозна вистината, затоа што сето тоа било едно големо сценарио, една голема лага, само за Заев да ја претстави власта како монструозна и брутална за да ги добие гласовите од граѓаните и потоа да и направи на Македонија сето она што и го направи. Продавање на идентитет, име, економски колапс и што уште не.

Јакимовски: Убиствата на Младенов, Нешковски, Смилковско беа големо сценарио на Заев за добивање гласови, граѓаните беа излажани, а вистината не ја дознаа

Зошто и ден денеска не се расчистуваат убиството на Никола Младенов и на Мартин Нешковски,...

Во својот говор вчера, лидерот на ДУИ Али Ахмети се осврна на дејноста на македонскиот револуционер Гоце Делчев и кажа дека треба да се следи неговиот пример, бидејќи тој соработувал со албански патриоти и заедно работеле со Македонците, за да ги решаваат проблемите на младите

Ахмети: Следете го примерот на Гоце Делчев- тој соработуваше со албанските револуционери!

На вчерашната трибина во Скопје, албанската партија ДУИ продолжи да ја промовира својата...