Протестот почна во 18.30 часот пред Министерството за правда, а продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни работи!

Објавил: Стојче Бушин | 15 септември, 2020 19:23

Мицкоски: Македонија освен мафија има народ кој си ја сака државата- овој народ го сака Делчев бидејќи е симболот на Македонија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот протест се појави со црвена маичка со ликот на нашиот револуционер. На задната страна на маичката беше испишано „Македонија“ а на предната страна беше Гоце.

Опозициската ВМРО–ДПМНЕ попладнево организираше протестен марш за како што најавија, поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. 

Протестот почна во 18.30 часот пред Министерството за правда, а продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни работи!

Гоце го има во химната Гоце Делчев е Македонија. Патритозмот не е демоде ниту антиевропската политика. Македонизмот не е ништо помалку важно од Европеизмот. Тука сме и за ЕУ денеска и за Гоце Делчев, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот протест.

Не смееме да дозволиме да станеме територија. СДСМ предводено од Заев не е за ЕУ тој е се спротивно од европската вредност. Таму нема обвинители кои се заедно со врхушката од власта. Тие ја поскапеа струјата и го осиромашуваат народот. Склопуваат договори со анти ЕУ бизнисмени од 200 милиони евра. Тие се против ЕУ за да можат да крадат и не одговараат.Тие се мафија.Нашата идинина е во ЕУ и таа ќе дојде но без овие луѓе на власт. Заев не е идината туку заканата за овој народ. Сакаат да го продаат Гоце за да си доделат уште некоја лиценца за производство на марихуана.
Македонија освен мафија има народ кој си ја сака државата.Овој народ го сака Делчев бидејќи е симболот на Македонија.Тој е нашата тврдина која нема да ја напуштиме.Делчев обединува а СДСМ разединува. Мафијата не е посилна од вистината. Или Македонија мафија. Ајде од оваа наша држава да направиме гордо и достоинствено место за живеење.Опаметте се Делчев е нашиот Мечкин Камен и нема да отстапиме, рече Мицкоски!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Според него, Владата за три месеци го зголемила јавниот долг за една милијарда евра, додека индустрискиот развој, капиталните проекти и економската размена бележат драстичен пад.

Мицкоски за новиот пакет мерки: „Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен“

Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен, вели лидерот на опозицијата Христијан...

Таа смета дека Мицкоски треба да замине од лидерската позиција на легален начин, односно да даде оставка и членството да си го избере лидерот.

Исмајлоска: Ако Мицкоски е толку сигурен во поддршката, ајде нека гласа цело членство

Поранешната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, која беше исклучена...

Започнуваме од денеска, но во деновите коишто следат ќе видите и други примери и други случаи на окрупнување на разни структури во рамките на опозицискиот блок.

ИНТЕГРА преминува во ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска одржа прес-конференција пред партиското...

Зад името на сегашниот генерален секретар во минативе три години се појавија голем број скандали. Најгласно во јавноста одекна аудио бомбата, каде се слушаше како Рашковски договара тендер за набавка на радарска опрема во М-НАВ.

Алфа неофицијално дознава: Рашковски заминува, Манчевски нов ген- сек на Владата

Дамјан Манчевски нов генерален секретар на Владата, неофицијално дознава Алфа телевизија....