На прашањето дали би прифатил техничка влада со ДУИ во неа, Мицкоски одговори дека една од целите е да се исфрли ДУИ од власт!

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 ноември, 2021 15:53

Мицкоски му даде рок на Заев до понеделник да поднесе оставка до Собранието

Фото/Текст извор: ©магазин

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски потврди дека има парламентарно мнозинство од 61 пратеник, пишува Алсат!

Новото мнозинство може да се очекува после понеделник, до го тој му даде рок на премиерот Зоран Заев да поднесе оставка до Собранието.

Мицкоски тврди дека има парламентарно мнозинство со кое ќе има политичка влада.

Доколку не се формира политичка влада, Мицкоски бара предвремени парламентарни избори.

На прашањето дали би прифатил техничка влада со ДУИ во неа, Мицкоски одговори дека една од целите е да се исфрли ДУИ од власт.

Во наредните денови ќе продолжат консултациите со партнерите потпишани на листата на новото парламентарно мнозинство. Мицкоски рече дека од понеделник очекува во мнозинството да се приклучат и други субјекти, но не сакаше да обелодени повеќе детали. Мицкоски уште во кампањата за локалните избори најави формирање на ново парламентарно мнозинство.

По оставката на Заев, Мицкоски на средба со претставници на партиите на Албанците во Собранието и партијата Левица собра потписи за ново мнозинство. Лидерот на Левица Димитар Апсиев денеска најави дека го поддржуваат мнозинството, но нема да станат дел од Владата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Локалните власти контактирале со блиски членови на нејзиното семејство, со цел да им се понуди каква било помош доколку им е потребна.

УБИЕЦОТ И ГИ СКРАТИ СОНИШТАТА: Викторија дипломираше на факултет имаше и две сестрички

Младата девојка Викторија Н. која синоќа несреќно го загуби животот во ужасната сообраќајка...

Се бара и еден помлад асистент за данок на добивка, со истите квалификации како и претходникот, со или без работно искуство во струката, и истата плата од нешто повеќе од 30 илјади денари. Тој треба да биде Албанец.

УЈП распишала оглас и за еден виш даночен референт за даночно сметководство, кој треба да има најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно - економско, трговско или дактилографско и најмалку две години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 22.739 денари, и тој треба да биде Албанец.

Се бара и еден асистент за анализа на ризик и планирање на контроли, со Економски или Правен факултет, со најмалку една година искуство во струката. Неговата плата ќе биде 33.322 денари, а согласно годишниот план на УЈП тој треба да биде Турчин според етничката припадност.

УЈП ќе прима и помлад систем администратор, со високо образование од областа на електротехниката, компјутерската техника и информатика, или информатка, со или без работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде околу 30 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Албанец.

Во Управата ќе се прима и еден помлад даночен оператор во повикувачки центар, со најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, стопанско или трговско, со или без работно искуство во струката. Ќе зема плата од нецели 20 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Ром.

Потоа, во огласот се бараат тројца помлади асистенти за услуги во приемна канцеларија, со високо образование од областа на јавната управа и администрација, или правни науки или политички науки, со или без работно искуство во струката. Платата на сите овие тројца нови кадри ќе биде нешто над 30 илјади денари, а согласно годишниот план треба да бидат Албанци.

УЈП вработува и еден самостоен даночен агент за услуги во приемна канцеларија, сонајмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, техничко или трговско, со најмалку три години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 29.179 денари, а според етничката припадност треба да биде Србин.

Македонија мајка за Албанците а маќеа за Македонците

Македонските граѓани во својата сопствена држава постанаа граѓани од втор ред! Пред...

Оваа препорака на Комисијата треба да се најде на Кризен штаб во понеделник, а во вторник веќе треба да биде на седницата на Влада.

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести препорачува изолацијата на лица позитивни од Ковид-19...