СДСМ потсети дека веќе неколку години дејствува под слоганот „Едно општество за сите“ и го смета новиот слоган на ВМРО-ДПМНЕ за „неуспешен плагијат“ на нивниот концепт.

Објавил: Македонка Димкин | 17 јуни, 2021 18:24

Мицкоски нуди Македонија за сите, нема плагијат на трула вишна (ЗАЕВ)

Фото/Текст извор: ©магазин

СДСМ потсети дека веќе неколку години дејствува под слоганот „Едно општество за сите“ и го смета новиот слоган на ВМРО-ДПМНЕ за „неуспешен плагијат“ на нивниот концепт.

„Македонија за сите луѓе“ е мотото на новата политичка стратегија на ВМРО-ДПМНЕ, којашто партискиот лидер Христијан Мицкоски ја промовираше вчеравечер на прославата на 31-виот роденден на партијата во Охрид.

– Тоа е светоглед според кој ние ќе дејствуваме. Платформата со која ќе допреме до секое срце на секој еден наш граѓанин. Силата што ќе ги обедини сите искрени и чесни граѓани, кои си ја сакаат Македонија и кои сакаат својата иднина да ја градат токму овде, во Македонија. Време е да зборуваме за иднината, да му кажеме на народот што е нашата визија, мојот сон за нашата заедничка Македонија. Време е да се крене земјата од оваа национална и економска девастација. Време е да се победат неморалот, кичот и парадерството. Македонија не е создадена за касти, клики и слоеви. Македонија е на македонскиот народ и на сите граѓани што слободно живеат под ова небо. Затоа нашата борба од денес па натаму, се вика „Македонија за сите луѓе“ – рече Мицкоски во својот поздравен говор.

Тој рече дека се обраќа кон сите во Македонија, кои своите идеали ги наоѓаат во десниот политички спектар, и тоа, како што рече, од мекиот центар до крајната десница, кои доколку се здружат, ќе нема кој да ги победи.

Партијата ќе се ребрендира и визуелно, па наместо како досега, две бои, црвена и црна, отсега ќе има осум. Целта на ова визуелното ребрендирање е да се покаже дека секој еден е важен, дека има свои вредности, заслужува почит, шанса, простор и дека само здружено со подадена рака може да се дојде до победа, објаснуваат од партијата.

СДСМ денеска потсети дека веќе неколку години дејствува под слоганот „Едно општество за сите“ и го смета новиот слоган на ВМРО-ДПМНЕ за „неуспешен плагијат“ на нивниот концепт.

„Џабе се премачкуваа со бои, бидејќи сто слогани да ископираат од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски не можат да излезат од режимската матрица и одбраната на криминалот. Мицкоски не може да понуди ништо ново, сѐ е веќе видено и прочитано од граѓаните. Сè што знаат е да шират лажни вести, да блокираат и да работат на штета на државните и на националните интереси. Затоа, уште долго ќе останат во опозиција и ниедно пребојување нема да им помогне“, коментира СДСМ.

Политичките аналитичари велат дека слоганот на ВМРО-ДПМНЕ, иако не е многу инвентивен, е очекуван политички прагматизам, бидејќи на ВМРО-ДПМНЕ му овозможува да се обрати кон потенцијалните коалициски партнери, кои му се неопходни за локалните избори. Ако СДСМ и ДУИ имаат коалиција на локалните избори за градот Скопје и за другите општини, тогаш ВМРО-ДПМНЕ без коалиција од другата страна тешко дека ќе победи. Последните два изборни циклуси покажаа дека веќе не е важно кој победува, туку кој ќе направи коалиција со 61 пратеник.

Според аналитичарот Сашо Клековски, слоганот „Македонија за сите луѓе“ на ВМРО-ДПМНЕ пред сè е наменет за локалните избори.

– Слоганот е во насока на зголемување на гласачкиот и коалицискиот капацитет на ВМРО-ДПМНЕ. Ако ВМРО-ДПМНЕ сака да победи на изборите и да владее, ќе мора да привлече што повеќе гласачи од центарот. Секако, друга цел е зголемување на коалицискиот капацитет што ќе биде неопходен за Скопје. Нормално, слоганот е еден чекор, верувам дека ќе мора да следуваат и други цели, мерки и активности, со кои ВМРО-ДПМНЕ ќе демонстрира дека е отворено кон гласачите од центарот и кон партиите на етничките Албанци – вели Клековски.

Според Клековски, рано е да се прогнозира какви избори за градоначалници и советници нѐ очекуваат. Toj вели дека има многу варијабли, меѓу кои е и текот на пристапниот процес кон ЕУ, дали ќе има или ќе нема датум за почеток на преговорите, како ќе се решава спорот со Бугарија, но важен ќе биде и изборот на кандидатите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Со прогласување на кризната состојба државата ке може да ги искористи и приватните субјекти и нивните капацитети за справување со алрамантната ситуација со пожарите во земјава

Управувачкиот комитет побара кризна состојба во следните 30 дена

Безбедносните институции во земјава поради ситуацијата со пожарите сепак  предлагаат...

Бугарскиот претседател Румен Радев остварил разговор со неговиот македонски колега Стево Пендаровски во врска со големиот пожар кај Кочани, соопшти Кабиентот на Радев.

Бугарската влада ќе испрати 25 пожарникари во Македонија

По наредба на преодниот премиер Стефан Јанев, Бугарија испраќа поддршка за Република...

Министерството за труд и социјална политика потсетува на обврската за носење маска и одржување физичко растојание од два метра

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата...