Соговорниците ги потврдија добрите и пријателски односи, како и заложбите за соработка на патот кон ЕУ.

Објавил: Владо Марин | 1 јули, 2021 5:11

Мицкоски оствари средба со Оливер Вархеј, Комесарот за проширување на Европската Унија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера во Брисел Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Доц. д-р Тимчо Муцунски оствари средба со Комесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оливер Вархеј.

На средбата се разговараше за европските перспективи на земјата како и актуелните случувања во Македонија. Државата уште во 2009та година ги исполни сите критериуми за старт на преговорите, но спорот со Бугарија за кој Заев не убедуваше дека ги затворил сите отворени прашања, преставува непремослива пречка. Она што дополнително загрижува е отсуството на план на владата за излез од не само економската туку политичка криза наметната поради застојот на интеграциите, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Од друга страна, посочи Мицкоски, забележливи се злоупотребите кои власта во Македонија ги прави со европските вредности, а најеклатантен пример е воведувањето на поголеми давачки за граѓаните преку злоупотреба на европското знаменце. Таквото однесување нема никаква врска и е спротивно со вредностите на Европската Унија.

Не сум тука да создаваме препреки на патот кон ЕУ туку да создадеме позитивна клима за да државата се придвижи напред, а тоа е можно со чесен и искрен пристап, посочи Мицкоски. Патот кон ЕУ нема алтернатива а се друго ќе преставува купување на време и нова лажна надеж од Заев, истакна Мицкоски.

Соговорниците ги потврдија добрите и пријателски односи, како и заложбите за соработка на патот кон ЕУ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Откако ја поминаа првата бариера поставена од полицијата, дел од лицата се обидоа преку приватни имоти и дворови да стигнат пред зградата на ДУИ.

ХАОС ВО НАЈАВА: Демонстранти во Тетово се судрија со полицијата, бараат оставка од Заев

Во Тетово денеска се одржа протестен марш од кој учесниците побараа одговорност поради...

Заев посочи дека двете земји споделуваат уште една стратегиска цел–пристапувањето во членство во ЕУ!

Заев и Курти: Имаме силна политичка волја да ги засилиме и продлабочиме билатералните односи и соработката во сите области

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Косово Зоран Заев и Албин Курти...