Инаку денеска беше соопштено од страна на првиот човек на регулаторната комисија дека оскапува струјата за 7,4 отсто, а броењето по новата тарифа ќе започне од септември.

Објавил: Катерина Крстиќ | 31 јули, 2020 15:49

Мицкоски: Повисоката цена на струјата, е сериозен удар врз граѓаните!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На својата официјална Фејсбук страна, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пишува дека иако власта не ветила остварила повисока цена на струјата.

Поскапување побарале сите електро енергентски компании, пред се поради ударот кој го зададе коронавирусот.

-Не ветија, ама остварија повисока цена на струјата. Она што оваа влада го спроведе како институционален поткуп ќе им биде одземено на граѓаните преку повисоките сметки за струја. Евтина тарифа за струјата со која толку многу се фалеа ќе биде неколкукратно повеќе наплатена од џебот на граѓаните. Ова е сериозен удар врз граѓаните. Бандитизмот на оваа власт е во секоја пора, а криминалот и празната каса на државните институции ќе се покриваат со парите на народот, кредитите веќе не помагаат. И затоа покажаа дека само во криминал и грабеж можат уште повеќе и уште подобро!, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Инаку денеска беше соопштено од страна на првиот човек на регулаторната комисија дека оскапува струјата за 7,4 отсто, а броењето по новата тарифа ќе започне од септември.

-Со сите овие елементи просечната крајна цена е корегирана за 7,42% или за досегашна сметкаод 1500 денари ќе има зголемување од околу 100 денари. Евтината тарифа останува на располагање на граѓаните во интервалите кои се и денеска на сила преку ден и навечер истакна Марко Бислимовски првиот човек на РКЕ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...