Попладнево седница на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, како и состанок со пратеничката група.

Објавил: Перо Милчин | 11 јануари, 2019 12:43

Мицкоски : “Попладнево итна седница со извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ”

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за попладнево свика седница на Извршниот комитет на партијата, како и состанок со пратеничката група.

Тема ќе бидат уставните промени и како што изјавуваат, жестоките притисоци од власта за обезбедување двотретинско мнозинство.
– ВМРО-ДПМНЕ останува на претходно кажаните ставови и не очекува други пратеници да ги прифатат уставните измени за промена на името – изјави утрово Мицкоски за Дојче веле.

Пратениците на опозициската партија во средата го напуштија собранието велејќи дека нема да дадат легитимитет за промената на Уставот, по што тие се придружија на протестот пред Собранието организиран од „Македонија блокира“.

Македонци, браќа и сестри да си ja вратиме државата да се избориме за неa. Кренете ги главите гордо високо. Овој црн ден ќе биде осветлен со нова зора исто како што ќе бидат осветлени и сите они минати црнила кои што се позади нас, изјави во своето обраќање пред собранието на Р.Македонија лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Според Илиевски, тврдењата на Вучиќ за реализација на „македонско сценарио“ во Србија се класична демагогија и дезинформации.

Илиевски: „Ако Вучиќ го сака Груевски, нека појде Будимпешта и нека се напијат кафе заедно“

Претседателот на Партијата на Македонците во Србија, Горан Илиевски вчера во гостувањето...

„Русија ја призна Република #Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува”, стоеше на официјалниот твитер-профил на руската амбасада во Скопје,

Русија го призна новото име Република „Северна„ Македонија

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација денеска соопшти дека Русија...

Како вокална поддршка Тамара ќе ги има извонредните гласови на Антониа Гиговска, Александра Јанева и Васил Гарванлиев.

На евровизиската сцена Тамара ќе настапи со уште две прекрасни дами (ФОТО)

Тамара Тодевска на 16 мај ќе ја претставува нашата земја на сцената на „Евровизија“...

Распишани се два тендера во висина од по 211 000 евра за авио билети и хотелско сместување на пратениците во наредните две години. 

Собранието ќе потроши 422 илјади евра за хотелско сместување и авиобилети за пратениците

Распишани се два тендера во висина од по 211 000 евра за авио билети и хотелско сместување...