Мицкоски вети дека новата влада еднаш ќе стави крај на злоупотребите, ќе го провери потеклото на имотот на политичарите без оглед на тоа кој е и од каде е.

Објавил: Сара Фемина | 20 октомври, 2019 21:20

МИЦКОСКИ ПО СРЕДБАТА: На предвремените избори ќе победи обновата на Македонија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По завршувањето на лидерската средба во претседателската вила, премиерот Зоран Заев изјави дека политичките лидери се договориле за одржување на предвремени избори на 12 април додека формирањето на техничка влада, според Пржинскиот договор ќе биде на 3 јануари.

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски после лидерската средба, за медиумите рече дека на предвремените избори ќе победи обновата на Македонија.

Мицкоски вети дека новата влада еднаш ќе стави крај на злоупотребите, ќе го провери потеклото на имотот на политичарите без оглед на тоа кој е и од каде е.

„На предвремените избори ќе победи обновата на Македонија, а потоа следува засукување на ракавите и работа, рабиита и само работа за да Македонија дел од европското семејство. Продолжуваме со нашата политика за модерна европска иднина на Македонија“, изјави Мицкоски.

На 12 април следуваат предвремени избори, по што победува нашата коалиција, и потоа засукување на ракави и работа и само работа за да се стави оваа земја на брза лента за Европската Унија, “ вели Мицкоски.

Додека пак премиерот Заев изјави дека дискусија имале сите лидери и имал чест како премиер да го даде предлогот.

Нашиот предлог беше на 22 декември да бидат брзите предвремени избори, а притоа кога сите земји ќе го ратификуваат протоколот за НАТО, да имаме функционален парламент. Разгледувавме опции во март и април и утврдивме дека изборите ќе се одржат на 12 април. Нека им е среќа на граѓаните и на земјата, верувам дека граѓаните ќе го направат вистинскиот избор“, рече Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Оптимизмот дека ќе извојува победа во Гостивар, тој го образложи со благодарноста на Албанците во Гостивар, бидејќи тие ги ценат постигнувањата кои се остварени со големо жртвување и пролеана крв.

Ахмети: Ние не бараме нешто за да им ја уништиме среќата на Македонците, ние си го бараме своето

Барајќи го гласот од гостиварци, Али Ахмети лидерот на партијата Демократска унија...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот јазик.

Димитров: Македонскиот јазик е затворено прашање и дома и во странство

Македонскиот јазик, за нас Македонците, е затворено прашање и дома и во странство. Секое...

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...

На 15 јули мнозинството граѓани ги порази деструктивните политики на ВМРО-ДПМНЕ, а по победата, ние како одговрна партија, како одговорна коалиција ќе покажеме дека мoжеме и уште подобро и уште повеќе, тврди Заев!

ЗАЕВ: Остануваат 22 дена до денот на победата на СДСМ и Коалицијата!

За 22 дена од сега, граѓаните ќе потврдат дека грижата за здравјето, развојот на економијата,...