Во Вашингтон

Објавил: Калина Мартинска | 8 јули, 2024 11:39

Мицкоски пред самитот во НАТО: Средба со Мето Коловски и Обединетата македонска дијаспора

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Премиерот Христијан Мицкоски заедно со владина делегација е во официјалната посета на САД, каде ќе бидат дел од одбележувањето на 75 години од основањето на НАТО.

Заедно со министерот за одбрана Владо Мисајловски, министерот за надворешни работи и трговија Тимчо Муцунски, како и министерот за внатрешни работи Панче Тошковски ќе остварат и повеќе средби со државници, но и со бизнисмени, како и со нашинци од дијаспората.

-Пред почетокот на самитот на НАТО, посветив внимание за позициите и прашањата на нашата дијаспора. Имав одлична средба со Мето Коловски и Обединетата македонска дијаспора со кои разговаравме за поддршка и лобирање за македонските интереси, пишува Мицкоски на Фејсбук.

Премиерот пред два дена со делегација отпатува за САД каде што ќе учествува на самитот на НАТО во Вашингтон по повод 75-години од формирањето на Алијансата.

На фотографиите кои ги објави Мицкоски на Фејсбук се гледа дека на состанокот од македонска страна, покрај премиерот присуствувале и министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, министерто за надворешни работи и трговија Тимчко Муцунски и министерот за одбрана Владо Мисајловски.

Мицкоски од Вашингтон најави нова инвестиција, ќе има бројни средби на НАТО Самитот

Самитот на НАТО по повод одбележување на 75-годишнината од формирањето на воената алијанса ќе се одржи во Вашингтон од 9 до 11 јули.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика