"За да помине референдумот треба да излезат над 900 илјади граѓани и повеќето од нив да гласаат „за""

Објавил: Данаил Михајловски | 25 септември, 2018 20:42

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски стравува дека со најавените уставни измени, покрај менувањето на името, ќе дојде и до редефинирање на државата со што Македонија ќе стане бинационална творба. Покрај тоа, изразува сомнеж дека премиерот Заев договорил нова бенефиција за албанската заедница во пресрет на претседателските избори, објавува „Независен“.

Во интервју за весникот, Мицкоски повторува дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е непроменлив: тие се против договорот со Грција, но остава секој од граѓаните да размисли како ќе постапи.

Мицкоски вели дека потпретседателот Митко Јанчев делува согласно нивната стратегија, а не против него лично. Уверен е дека тие што ќе апстинираат и тие што ќе гласаат „против“ договорот со Грција ќе бидат побројни од оние што ќе гласаат „за“.

Дали партијата ќе ги поддржи уставните промени доколку се исполни цензусот на референдумот и повеќето од граѓаните гласаат „за“?

За да помине референдумот треба да излезат над 900 илјади граѓани и повеќето од нив да гласаат „за“. Ако тоа се случи, нешто во што не верувам, тоа ќе биде волјата на народот. И, јас немам намера да одам против неа. Не можете да велите дека сте демократ, а да не ја почитувате волјата на народот, но воедно очекувам и доколку не биде успешен – тоа да го почитува власта. Го слушам Никола Димитров пред некој ден кажува дека без оглед на тоа каков е референдумот, уставните амандамни ќе ги прателе во Собрание. Почекајте малку, тоа така не оди. Како ќе праќаат амандмани, а народот не се изјаснил за договорот кој значи себепрекрстување? Какво е ова множење со нула на народот? Па ако е така, еве Димитров и Заев нека владеат доживотно, нека нема избори. Но, не е така. Од друга страна, дали е ова најава дека власта знае оти договорот нема да има зелено светло од народот и сега се обидува да го прескокне? Зошто тогаш трошеа милиони за да ги убедуваат граѓаните во нешто што е штетно? Неуспешен референдум ќе значи дека договорот не поминал. Тоа јас не го велам, тоа го вели законот. И тука извртувања на тезата која ја прави Димитров не држи, од типот ќе одлучуваат само оние кои ќе излезат. Ова не е држава само на тие кои излегуваат на гласање, ова е држава на сите граѓани. Втора работа, ако одиме по тој принцип, да учествуваат во одлуките оние кои гласаат, тогаш ајде да ја вратиме и територијалната организација пред референдуот во 2004 година. Мнозинството граѓани не ја поддржа новата територијална организација, која сепак стапи во сила, а токму потпретседателката Радмила Шекеринска беше таа која велеше некои прашања не заслужуваат одговор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дали и за колку ќе поскапи струјата за домаќинствата и малите потрошувачи од 1 јули се уште е неизвесно.

Мрежарината за струјата може да се намали во декември- ако малите фирми одат на слободен пазар тоа ќе биде олеснување за сите

Дали и за колку ќе поскапи струјата за домаќинствата и малите потрошувачи од 1 јули...