Мицкоски вели дека тој не би можел да биде премиер на избори ако и само еден граѓанин почине поради пандемијата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 мај, 2020 19:40

Мицкоски: Сите што бевме присутни на лидерската средба бевме зачудени од однесувањето на Заев!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На лидерската средба сите зборуваме за здравјето на луѓето, само Зоран Заев говораше за избори, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашното интервју на „Топ тема“. 

Мицкоски вели дека тој не би можел да биде премиер на избори ако и само еден граѓанин почине поради пандемијата.

„Заев лицитираше со датуми – 14 јуни или 7 дена подоцна, сите ние другите присутни на лидерската кај Пендаровски останавме вчудоневидени бидејќи Заев не спомна ништо за здравјето на граѓаните од пандемијата, туку само го интересираа брзи избори“, рече Мицковски.

Генерално тоа што се случуваше на лидерската средба кај претседателот Пендаровски го кажав и на изјавата после средбата. Како претседател на најголемата политичка партија предложив еден алгоритам.

 За него здравјето на граѓаните беше второстепено, односно велеше 14 јуни па дури потоа споменуваше доколку Комисијата за заразни болести дозволи, додаде Мицкоски.

Според Мицкоски за фер и демократски изборен процес потребно е и мислењето од страна на Државната изборна комисија и ОБСЕ и ОДИХР, посочувајќи дека потребно е прочистување на изборниот список.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Кој нормален човек во Македонија после се што се случи ќе гласа за „психопатот„ Зоран Заев? Дали Македонецот заслужува да го води „монструм„ каков што е Заев?

БЕЛЕСКИ: На 15 Јули е поседниот воз да се спаси Македонија од канџите на предавниците- ГЛАСАЈТЕ ЗА ОБНОВА!

Македонскиот активист и хуманист Васко Белески, на социјалните мрежи повика на 15 јули...

Оптимизмот дека ќе извојува победа во Гостивар, тој го образложи со благодарноста на Албанците во Гостивар, бидејќи тие ги ценат постигнувањата кои се остварени со големо жртвување и пролеана крв.

Ахмети: Ние не бараме нешто за да им ја уништиме среќата на Македонците, ние си го бараме своето

Барајќи го гласот од гостиварци, Али Ахмети лидерот на партијата Демократска унија...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот јазик.

Димитров: Македонскиот јазик е затворено прашање и дома и во странство

Македонскиот јазик, за нас Македонците, е затворено прашање и дома и во странство. Секое...

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...