Мицкоски додаде дека имајќи во предвид дека сите држави во околинава го одложија пописот, требаше да власта да биде барем малку паметна и да го одложи овој попис. Мицкоски исто така апелираше до меѓународната заедница да ја вразуми власта, бидејќи власта не ги слуша граѓаните и опозицијата.

Објавил: Перо Милчин | 26 февруари, 2021 6:03

Мицкоски: Скандал е што партиски луѓе ќе спроведуваат државен попис

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по вчерашната средба со здравствените работници, одговарајќи на новинарско прашање на тема попис истакна дека е скандал е што партиски луѓе ќе спроведуваат државен попис.

„Јас за ова предупредив уште пред неколку недели на едно мое интервју дека СДСМ и ДУИ ќе попишуваат и практично нивните партиски војници ќе треба да бидат платени со пари од граѓаните со дваесет и три-четири илјади денари колку се предвидени за попишувачите.

И дека на тој начин практично ќе биде не само што недовербата сега постои, туку на тој начин таа недоверба ќе биде уште поголема во самиот процес. А, денеска посебно кога сме пред третиот бран од овој корона вирус, гледаме на дневна основа се зголемува бројот на лица кои што се инфицирани и уште повеќе се фрла недоверба однос сомнеж на самиот процес на попис“, истакна Мицкоски.

Мицкоски додаде дека имајќи во предвид дека сите држави во околинава го одложија пописот, требаше да власта да биде барем малку паметна и да го одложи овој попис. Мицкоски исто така апелираше до меѓународната заедница да ја вразуми власта, бидејќи власта не ги слуша граѓаните и опозицијата.

„Апелирам и до меѓународната заедница нека ги вразуми овие бидејќи само нив ги слушаат, а не ги слушаат граѓаните, да го откажат пописот, да не ги доведуваат во опасност граѓаните дополнително затоа што ќе броиме мртви луѓе и ќе броиме луѓе со трауми што ја прележале оваа пандемија“, рече Мицкоски.

Мицкоски посочи дека за партиските војници јас го има најавено уште пред неколку дена, на овој начин сакаат да депонираат пари и да ги платат за тоа што нема кој да им работи на терен за локалните избори, и сега да направат какво такво мапирање, но тоа е политиканство, тоа нема никаква врска со реалноста.

Замислете 35.000 попишувачи кои што треба да влезат во 500.000 домаќинства во рок од 20 дена, што ќе се случи? Не жариште, можете да замислите што ќе биде тоа. А, потоа следи Велигден, следи Рамазан“, појасни Мицкоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

АПАСИЕВ НАЈАВИ ПРИЈАВИ ЗА БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ АКО ДОЈДАТ ЗАРАЗЕНИ ПРАТЕНИЦИ НА СЕДНИЦА

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека...

Покрај Николоски говорници на овој настан беа европратениците Марион Вилсман од Германија и Владмир Билчик од Словачка, заменик претседателот на Собранието, Горан Мисовски, како и директорот на Конрад Аденауер во Македонија Даниел Браун.

Николоски на конференција со ЕУ пратеници – Бугарија веднаш да го тргне ветото и да престане со условувањата

Денес потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во својство на претседател на...

Во ек на пандемија, кога секој денар е важен и наместо истиот да се искористи за таблети, тестови или вакцини се троши за партиски вработувања.

Угостителите остануваат без работа, фирми тонат, а Шилегов на градски товар става 175 лица преку ЈСП

Угостителите остануваат без работа, фирми тонат, а Шилегов на градски товар става 175...