Тој исто така оцени дека само либискиот народ може да најде политичко решение за граѓанската војна во нивната земја, без присуство на странци на нивна територија, потенцирајќи дека Грција е подготвена да придонесе за мирната иднина на Либија.

Објавил: Мирко Бачиќ | 22 октомври, 2020 8:14

МИЦОТАКИС: Турција има империјалистички фантазии, само либискиот народ може да најде решение за граѓанската војна, а не странците

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

По самитот Кипар-Египет-Грција во Никозија, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја обвини Турција за кршење на меѓународното право и оцени дека Анкара има „империјалистички фантазии“.

„Анкара има империјалистички фантазии и се обидува да ги реализира со воинствено однесување од Сирија до Либија, од Сомалија до Кипар, од Егејот до Кавказ.

„Тоа го поткопува спроведувањето на меѓународните договори и истовремено ја нарушува регионалната безбедност, честопати кршејќи ги одлуките на Советот за безбедност на ООН и ЕУ“, рече Мицотакис на заедничката прес-конференција по 8-миот самит Кипар-Египет-Грција во Никозија.

Тој исто така оцени дека само либискиот народ може да најде политичко решение за граѓанската војна во нивната земја, без присуство на странци на нивна територија, потенцирајќи дека Грција е подготвена да придонесе за мирната иднина на Либија.

Премиерот Мицотакис се осврна на договорот меѓу Грција и Албанија и посочи дека „Грција во пракса докажува дека Балканот и источниот Медитеран можат да станат региони на мир и стабилност доколку се почитуваат законите“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...