– Како можете да гарантирате дека некој друг на ваков начин нема извршено прислушување? – рече Мијалков.

Објавил: Перо Милчин | 11 јуни, 2019 14:21

МИЈАЛКОВ: „Израелска фирма во мојата канцеларија презентираше тактичка опрема за прислушување„

Фото/Текст извор: ©плус инфо

Звонко Костовски, еден од вработените во УБК кои ги открија „бомбите“ денеска во Кривичниот суд продолжи да сведочи во случајот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“. Тој денеска одговараше на прашањата на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

– Рековте дека Горан Грујевски и Сашо Мијалков имале компјутер преку кој имале пристап до системот за следење на комуникации. Дали покрај исказот имате и материјален доказ? – праша Мијалков, кој поставува прашања врз база на тоа што Костовски го кажа во одговорите кои на претходите рочишта ги даде на прашањата од СЈО.

– Немам – одговори тој, на што Мијалков прокоментира дека без докази останува да му се верува само на зборот.

Потоа поранешниот директор на Тајната полиција го потсети сведокот на неговиот исказ дека кажал оти аудио материјалите биле префрлани од компјутерот во систем салата на мемориски стик.

– Рековте дека од тој мемориски стик од вашата канцеларија сте ги префрлале материјалите на ДВД цедиња кои сте ги внесувале од надвор и оти истите по снимањето биле изнесувани надвор од МВР. Зошто сте ризикувале да снимате на внесувано ДВД од надвор, да снимате во вашата канцеларија за што е потребно време?

Зошто сте презеле ризик да биде изнесувано ДВД цеде кога сте можеле тоа стикче да го ставите во џеб и да го изнесете и целата операција да ја извршите надвор од МВР? – праша Мијалков.

На тоа Костовски одговори кратко дека тој и Ѓорѓи Лазаревски решиле така да работат. Потоа Мијалков продолжи прашувајќи дали тоа значи дека медиумот (ДВД-то) на кој биле преснимани материјалите не може да се докаже дека е снимен во МВР. Костовски возврати дека не може да одговори зашто не е вешто лице, туку дека тоа би можело да го кажат форензички лица.

Рековте дека поентата на целата операција била да докажете дека целата операција е вршена во МВР. Зошто ја искреиравте целата аудио содржина во формат и на технички начин со кои не може да се докаже дека е снимено во машините ма МВР? – праша Мијалков.

– Тоа вие тврдите дека не може да се докаже, а јас реков дека не знам дали може или не да се докаже. На обвинителството или на судот е да докажат – одговори сведокот.

Мијалков го потсети сведокот дека израелска фирма во неговата канцеларија им презентирала т.н. тактичка опрема за прислушување и оти тогаш Израелците поставиле уред на прозорецот и отвориле три лаптопи преку кои се фаќале телефонските броеви кои разговарале во тој момент и оти во живо можеле симултано да се слушаат 30 луѓе.

– Како можете да гарантирате дека некој друг на ваков начин нема извршено прислушување? – рече Мијалков.

Костовски одговарајќи рече дека при ваквото снимање квалитетот на едниот сигнал не бил добар, а разговорите кои се предадени во СЈО, според него, се со одличен квалитет и од двете страни. Мијалков рече дека не е така, а во неговото испрашување посочи и оти Израелците им презентирале авторизиран извештај дека на територијата на Скопје во тој момент работеле такви уреди за снимање кои не се од МВР.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Во оваа прилика ќе ги набројам само местата каде според пристигнатите резултати имаме убедлива победа. ДУИ победува почнувајќи од Тетово со убедлива победа во сите избирачки места, голема разлика се бележи во Сарај, Чаир, Кичево, Теарце, Струга, Дебар, Битола, Преспа и Сопиште, изјави Османи.

ДУИ прогласи победа во Тетово, Кичево, Сарај, во Чаир се славеше со огнено оружје

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи на втората прес-конференција по завршување на изборниот...

Резултатите објавени од ДИК не се финални и ќе се проверуваат сите записници од сите избирачки места. Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза и разликата со ВМРО ДПМНЕ е најмалку 3 мандата, напиша Зеќири!

ЗЕКИРИ: Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза

По обработка на околку 75 отсто од податоците СДСМ и коалицијата „Можеме“ на овој кристално...

Според симулацијата на ДИК, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ ќе има 46 мандати, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, Алијанса за Албанците 12, а Левица и ДПА по еден мандат.

СДСМ 46 мандати, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, АА-ААА 12, а Левица и ДПА по 1 пратеник

Со пребројани резултати од 99% од избирачките места, симулацијата на Државната изборна...

Тој истакна дека иако овие избори се поразлични од другите, сепак не се и помалку важни и изрази верување дека денешниот ден ќе донесе заеднички успех на сите во државата. 

ЗАЕВ: Овие избори се поразлични, но не и помалку важни- денеска граѓаните гласаа за иднината на државата!

Денеска во Струмица го остварив своето гласачко право, како придонес кон големата...