И Камчев и Мијалков за околу една недела треба да се појават во Кривичниот суд каде треба да почне судењето за случајот „Плацевите на Водно“, во кој што и двајцата се обвинети. Камчев е во притвор веќе три месеци токму за овој случај.

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 јули, 2021 8:47

Мијалков на преглед за очите во „Систина“

Фото/Текст извор: ©фокус/магазин.мк

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков кој е во притвор во затворот во Шутка бил однесен на преглед за очите во приватната болница „Систина“.

Информацијата дека Мијалков бил однесен на преглед ја објави порталот „А1 он“, а за „Фокус” ја потврди директорот на затворот, Филип Андов. Андов вели дека Мијалков бил однесен на преглед во „Аџибадем Систина“ на Офталмологија на барање на неговите бранители, а со одобрение на Кривичниот суд.

Неофицијално, најверојатно не станува збор за нешто посериозно.

Минатата недела од притвор во Шутка на Клиниката за кардиологија беше пренесен и бизнисменот Орце Камчев кој се жалел на гушење и болки во градите. Тој беше задржан таму неколку дена, а по испитувањата беше вратен во притвор во Шутка.

И Камчев и Мијалков за околу една недела треба да се појават во Кривичниот суд каде треба да почне судењето за случајот „Плацевите на Водно“, во кој што и двајцата се обвинети. Камчев е во притвор веќе три месеци токму за овој случај.

Мијалков пак се наоаѓа во притвор од претходно, откако беше осуден на 12 години затвор за масовното прислушување и му беше одреден притвор, а потоа беше осуден на уште осум години затвор за случајот „Трезор“.

Инаку, Камчев беше претседател на Одборот на директори на „Аџибадем Систина“, а сега во сопствеништво на приватната болница е само преку „Орка“ која е една од сопствениците на „Систина“, а тој е извршен член на Одборот на директори на „Орка“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Откако ја поминаа првата бариера поставена од полицијата, дел од лицата се обидоа преку приватни имоти и дворови да стигнат пред зградата на ДУИ.

ХАОС ВО НАЈАВА: Демонстранти во Тетово се судрија со полицијата, бараат оставка од Заев

Во Тетово денеска се одржа протестен марш од кој учесниците побараа одговорност поради...

Заев посочи дека двете земји споделуваат уште една стратегиска цел–пристапувањето во членство во ЕУ!

Заев и Курти: Имаме силна политичка волја да ги засилиме и продлабочиме билатералните односи и соработката во сите области

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Косово Зоран Заев и Албин Курти...