По барање на Мијалков променета е и адресата за издржување на куќниот притвор, и сега таа е во една од неговите куќи на Водно.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 февруари, 2021 21:38

Мијалков со полициски возила спроведен во куќен притвор

Фото/Текст извор: ©21 тв

Сашо Мијалков од вечерва е во куќен притвор по барање на одделението за гонење на организиран криминал и корупција раководено од Вилма Русковска.

Обвинителството пак ја повлече жалбата која ја имаше испратено до Кривичен суд, со која бараа да се одреди мерка притвор за Сашо Мијалков, а не поблага каква што е сега куќен притвор. Обвинителката се радува што го виде Мијалков.

„Искрено, се радувам што обвинетиот Сашо Мијалков реши сам да се пријави. Тој испрати порака преку други луѓе дека сакал да се пријави и тоа исклучиво во обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Јас најпрво се консултирав со јавниот обвинител, дали ние да прифатиме или сепак да се пријави во полиција. Јавниот обвинител рече дека може да се пријави и кај нас и откако е дојден до сега беше обезбедуван од истражителите кои се во истражниот центар“, изјави вечерва обвинителката Вилма Русковска.

Мијалков сега е дома, а на неговата рака има алка за електронски мониторинг. Со тоа се обезбедува електронскиот надзор, мониторинг и извршување на забрана од напуштање на живеалиштето/престојувалиштето на лицето на кое е изречена мерката притвор/затвор како алтернатива на притворот/затворот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Освен Фетаи во Вишото обвинителство во иднина ќе работат и обвинителите Бурим Рустеми, Наум Пановски, Сашо Трајчев и Снежана Георгиевска.

Советот за јавни обвинители ја понижи Ристоска: „Разочарана сум“, што не бев избрана за виш јавен обвинител

Во изјава за „360 степени“, обвинителката Ленче Ристоска не го криеше своето разочарување...

Обвинителите Лиле Стефанова, Артан Ајро и Трајче Пеливанов, кои беа дел од поранешното СЈО, како и Наташа Поп Трајкова од Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Струмица и Катерина Колариќ од ОЈО Скопје ќе го засилат Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска.

Стефанова, Ајро, Пеливанов, Поп Трајкова и Колариќ се нови обвинители во тимот на Русковска

Тројца обвинители од поранешното СЈО и по една обвинителка од Скопје и Струмица ќе...

Претставниците на земјоделците го информираа претседателот Мицкоски дека обештетувањата уште не им се исплатени, иако поминал подолг период.

Мицкоски на средба со земјоделците од Арачиново и Гази Баба: Власта со години не им ги исплаќа средствата за обештетување

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со претседателот на Комисијата...

Битиќи изрази задоволство со тоа што со овој инвестициски проект дополнително ќе се влијае на зголемување на извозот во нашата земја, а поради тоа што воведување на нова производна линија во погонот во Кавадарци и отворањето на новиот производствен погон во Куманово, ќе отворат нови можности за граѓаните од овие општини, но и ќе влијаат на локалниот економски развој.

Нова инвестиција во Кавадарци и Куманово во вредност од 16 милиони евра и околу 1000 нови работни места

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација...