Телевизија Алфа поради неговата исклучителна сила одучи да го номинира Марко Пејчиновски за „Светската награда за млад хуманист“, а членовите на интернационалното жири едногласно одлучија ова признание да му биде доделено нему.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 јануари, 2020 10:56

Младиот херој Марко добитник на „Светската награда за млад хуманист“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Го препознавате младиот херој кој со сите сили се бореше со брановите на Охридското Езеро, само за да ја подигне свеста за лицата со ретки болести.

Станува збор за Марко Пејчиновски кој годинава си постави цел, да преплива 64 км долж Охридското езеро. Поради болка во нозете, Марко не можеше да издржи и по препливани 12 километри мораше да се откаже. Но 13-годишниот Марко е вистински херој на кого цела Македонија се восхитува. Тој имаше голема поддршка од цела држава воодушевувањето за неговиот подвиг беше на сите социјални мрежи. Корисниците на мрежите со позитивни коментари некои од нив напишаа дека Марко е нивниот херој. Веста за неговиот подвиг беше топ тема на сите медиуми.

Охриѓанецот Марко Пејчиновски се откажа за време на новиот предизвик кој го постави минатото лето да го преплива триаголникот Охрид – Свети Наум – Струга поради силни болки во ногата.

Телевизија Алфа поради неговата исклучителна сила одучи да го номинира Марко Пејчиновски за „Светската награда за млад хуманист“, а членовите на интернационалното жири едногласно одлучија ова признание да му биде доделено нему.

„Исклучителната сила на неговиот карактер, неговата моќ да ја сподели љубовта со сие што страдаат, беше основната причина на нашата определба да му го доделиме ова високо меѓународно признание. Неговата воља  за победа над ретките болести и хендикепот на тие што се вклучени во битката за здравје, е исклучителна чест што треба да биде признаена во македонското општество, и нашето Интернационално жири се приклучува во тој голем морален чин. Доделувајќи му го ова признание, Интернационалното жири на „Светската награда за млад хуманист“ го одбележува и со специјалната назнака дека Марко Пејчиновски е всушност интернационална млада надеж за 2020 година.“

Неговиот успех е уште позначаен ако се знае дека има доживеано инфаркт на коска на долните екстремитети, но и покрај тоа, лани го исплива маратонот од Св. Наум до Охрид и стана најмладиот пливач со таков успех.

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој прокоментира за трговската ознака, и вели дека ние треба да бидеме многу понастојчиви и политички, не само правно. Потсетува дека за тоа е формиран тим од експерти од двете страни, кој треба во рок од три години да донесе решение за ознаките за се што се извезува од нашите две држави во светот.

Пендаровски: На албанците името Македонија, идентитетот и јазикот македонски, не им значи!

Претседателот на државата Стево Пендаровски вчера во интервју за емисијата Само вистина...

Златев за пример го посочи Доналд Трамп кој ги обвинува медиумите кои се критички настроени кон него и неговата политика. Се расправа со „CNN“, се расправа со „New York Times“, ги обвинува за ширење на „Fake News“.

Златев: Реагираат на мене бидејќи им ги откривам скандалите!

Новинарот иглавен и одговорен уредник на порталот ЕкономскиЛидер, ЉупчоЗлатев, во...

Не обвинија само поради тоа што си ја сакаме Македонија. Секој ден сме бомбардирани со лажни вести и афери.

Мизрахи: Ќе ставиме крај на ЗАЕВИЗМОТ- не обвинија бидејќи си ја сакаме МАКЕДОНИЈА

Разрешената министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи на социјалните...