Концерт на младите пејачи во Македонската опера и балет

Објавил: admin@magazin | 27 јуни, 2018 15:25

Младите оперски пејачи во чест на „Коста Трпков“

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе се одржи традиционалниот концерт на млади пејачи во чест на “Коста Трпков“. 

На концертот ќе настапат студенти од класите на Славица Галиќ Петровска, Весна Ѓиновска Илкова, Марија Наумовска а во придружва на Оркестарот на Македонската опера и балет. Меѓу нив: Ана Михајлова, Шинаси Рамадани, Фросина Марковска, Билјана Ивановска, Емили Христоска, Јаврока Витанова, Полина Тасева, Влатко Груевски, Мартина Аврамовска и Магдалена Антиќ.

Концертот се реализира во соработка со Факултетот за музичка уметност во Скопје, а диригент е Иван Еминовиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Опера