Лицето било без знаци на живот, и во тие моменти на неизвесност Ерѓул започнал да му дава прва помош. За кратко, давеникот се повратил и ги отворил очите.

Објавил: Македонка Димкин | 27 септември, 2023 17:37

Млад велешанец го ризикуваше животот и се фрли во Вардар да спаси давеник

Фото/Текст извор: ©Fokus

Без воопшто да се двоуми и да размислува за својот живот, 36-годишниот велешанец Ерѓул Усеинов завчера влегол во реката Вардар во центарот на Велес, за да спаси давеник.

Како што дознава ,,Фокус”, маж на возраст од 71 година ја прескокнал оградата помеѓу двата моста и се фрлил во реката, и во тој момент бил забележан од Ерѓул.

Имало повеќе очевидци на настанот, а Ерѓул веднаш потрчал и решително влегол во реката, додека давеникот веќе почнал да тоне и да не дава знаци на живот.
Успеал да го фати, го извлекол на крајот, а уште едно лице му помогнало да го извадат на брегот.

Лицето било без знаци на живот, и во тие моменти на неизвесност Ерѓул започнал да му дава прва помош. За кратко, давеникот се повратил и ги отворил очите.

Бил траспортиран во велешката болница, но вчера наутро поради компликации на неговата здравствена состојба, починал.
Настанот за ,,Фокус” го потврдија од СВР Велес.

За велешани младиот Ерѓул кој го ризикуваше својот живот е херој. На социјалните мрежи посветени на градот тој добива коментари со признание за човечноста и брзата реакција во клучните моменти.

-За време на вакви ситуации, кога секоја секунда е важна, некои луѓе стојат настрана и гледаат, некои пак веднаш реагираат и пружаат помош. Да се стави на коцка сопствениот живот, за да се помогне на човек кој дури и не го ни познавал, е навистина храбар потег. Ерѓул заслужува да му се додели општинско признание за неговата пожртвуваност, без оглед на крајниот исход на настанот– коментираат неговите сограѓани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ова се однесува за 58 илјади домаќинства, кои се приклучени на најголемиот систем во Град Скопје. За оние кои топлинска енергија добиваат од Скопје-Север или го користат „железарското греење“, сметките минимално ќе се намалат.

СМЕТКИТЕ ЗА ПАРНО ПОВИСОКИ ЗА 4,5 НАСТО

Со првиот ден на ноември цената на парното греење се зголемува за 4,51 насто. Ова се однесува...

Вредноста на двата стана на „Бихаќка“ и трите апартмани во „Панорама Резиденс“ е проценета на 1,9 милиони евра, вели директорот на Агенција за конфискуван имот Дритон Небиу во интервју за Радио слободна Европа.

Петте станови на Груевски проценети на 1,9 милиони евра

Откако Владата ќе одобри, конфискуваните станови на поранешниот премиер Никола Груевски...

Антикорупциската комисија потврдила дека претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски нема конфликт на интереси, велат од СДСМ.

СДСМ: Антикорупциска потврди дека нема конфликт на интерес кај Ковачевски

Антикорупциската комисија потврдила дека претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски...

На иницијатива на претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, и во директен контакт со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, се изнајде решение на предизвикот за обезбедување чартер лет за граѓаните од регионот. Со вчерашниот лет, кој беше организиран и платен од Владата на Република Македонија, покрај тоа што во Скопје долетаа преостанатите 67 наши државјани кои побараа помош, со истиот лет, Владата на Република Македонија излезе во пресрет и обезбеди трансфер на седум албански, седум црногорски и тројца бугарски државјани.

Амбасадата во Тел Авив, од самиот почеток на кризата е во контакт со државјаните на Република ж Македонија, а дел од граѓаните кои се затекнаа во Израел, веќе се вратени во земјата на повеќе начини, меѓу другото и со специјални летови на пријателските држави на Република Македонија.

Владата на Република Македонија внимателно ги следи случувањата во Израел преку Министерството за надворешни работи, кое што е во редовен контакт со македонската Амбасада во Тел Авив.

Владата тврди дека ги евакуирала сите патници со „Аир Србија”

Со чартер летот организиран и платен од страна на Владата на Република Македонија,...