Претставници на ММФ се вклучени во секојдневни разговори со украинските власти за да им помогнат да се справат со економската криза предизвикана од руската инвазија и да ангажираат финансиска поддршка и ресурси.

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 март, 2022 7:06

ММФ издвојува 1,4 милијарди долари за помош на Украина

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е подготвен денеска да одобри 1,4 милијарди долари итна помош за Украина за да и помогне да одговори на руската инвазија, изјави извршната директорка на ММФ Кристалина Георгиева.

Таа на форум организиран од „Фајненшл тајмс“ рече дека тоа е дополнителна сума по 700-те милиони долари што ММФ и ги плати на Украина во декември и 2,7 милијарди долари резерви за итни случаи од август минатата година, пренесe Ројтерс.

Претставници на ММФ се вклучени во секојдневни разговори со украинските власти за да им помогнат да се справат со економската криза предизвикана од руската инвазија и да ангажираат финансиска поддршка и ресурси.

Георгиева оцени дека е рано да се предвидува какво влијание ќе има руско-украинската војна врз глобалната економија, како и сеопфатните санкции што САД и нивните сојузници и ги воведоа на Русија по агресијата врз Украина.

Таа предвиде рецесија како „веројатен исход“ од санкциите наметнати на Русија.

Пакет заеми и поддршка во вредност од 723 милиони долари во понеделникот одобри Извршниот одбор на Светска банка во Украина, потсетува британската агенција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Асошиејтед прес пишува дека поради тоа растат цените на основните продукти и дополнително се погодени домаќинствата кои веќе имаат проблеми поради високите цени на енергијата, храната и станбените трошоци.

Турскиот статистички институт соопшти дека во септември цените пораснале за 3,08 отсто во однос на претходниот месец.

Експертите тврдат дека инфлацијата е многу повисока од официјалната статистика, а независна група за истражување на инфлацијата денес ја оцени годишната стапка на дури 186,27 отсто.

Минатиот месец турската централна банка уште еднаш ја намали каматната стапка, снижувајќи ја референтната стапка на 12 отсто и покрај растот на цените и падот на лирата.

Лирата изгуби преку 50 отсто од вредноста во однос на американскиот долар откако централната банка почна да ги снижува стапките минатата година.

Руската инвазија на Украина и падот на лирата ја поттикнаа инфлацијата.

Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

Годишната инфлација во Турција достигна во септември нов максимум во последните 24...

Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на 23,5 проценти од гласовите за ГЕРБ, додека зад нив со 19,5 проценти е „Продолжуваме со промените“ на експремиерот Кирил Петков. Седум партии и коалиции ќе имаат свои пратеници во идниот 48. парламент.

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни...

Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со...