Нејасно што всушност преговараат Касами и Заев

Објавил: Узунов Бобан | 11 јануари, 2019 15:57

Многу врева, а не се знае за што..Што всушност бара БЕСА ?

Фото/Текст извор: ©магазин

Од БЕСА велат дека дискутабилно за нив е делот на уставниот закон со кој се регулира државјанството од каде велат дека преводот од македонски на албански има двосмислено објаснување.

За Касами спорно е што со предвиденото во Договорот од Преспа македонско/граѓани на Р. Северна Македонија со албанскиот превод се добива двојно значење и тоа “македонски” но и “македонец”. 

Амандманот што го бара Касами би можел да биде неприфатлив за Грција и владата на Ципрас да го отфрли бидејќи таа строго се противи на употребата на зборот “Македонија” без географската придавка “Северна” што е и една од главните точки на Договорот.

Придавката „македонско“ при преводот на албански, има поинакво значење, поради тоа БЕСА предлага амандман. За граѓаните од албанска етничка припадност во државјанствата на македонски јазик да гласи македонско/граѓани на Р. Северна Македонија, на албански јазик да биде eMaqedonise Veriore и на англиски јазик macedonian/citizen of Republic of North Macedonia.

Вицепремиерот Бујар Османи е оптимист дека договор со БЕСА ќе се постигне.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Во текот на седницата, пратениците ги констатираа оставките на министрите за земјоделство и за култура, Љупчо Николовски и Асаф Адеми, како и на министерот за животна средина Садула Дураку и министерот без ресор Зоран Шапуриќ.

Денеска во Собранието ќе се гласа за избор на новите министри

На вчерашната седница во Собранието со мнозинство гласови, по десет часа расправа...