Клуч на врата за добар дел од големите индустриски капацитети

Објавил: Македонка Димкин | 16 септември, 2022 7:17

Многу фирми ќе затворат поради скапата струја, неиздржливо е

Фото/Текст извор: ©Алсат

Македонија е соочена со сериозен предизвик да се справи со последиците од енергетската криза, кои ако се суди според предупредувањата може да бидат катастрофални за економијата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ предупредува од банкрот ако власта не најде најмалку две милијарди евра. Бизнисот и експертската јавност одамна алармира дека власта го преспа критичниот моментум за подготовки, таа пак уверува дека има рецепт за помош. Министерот за економија пак, на средбата со Бранко Азески – вети мерки за стопанството и најави дека утре заминува во Софија да договара цена за струјата.

Клуч на врата за добар дел од големите индустриски капацитети, поради високите сметки за струја. Ова го изјави првиот човек на најголемата Стопанска комора Бранко Азески, кој посочи и дека за некои од нив се уште останува неизвесно дали во скоро време ќе можат повторно да проработат. На одржаниот состанок, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, се договориле до вторник 10-те најголеми компании да достават листа на конкретни барања, за кои се очекува да им бидат испоирачани од Владата за ублажување на кризната состојба.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Претседателот на клубот Атанас Мазнев вели дек овој напад не е случаен, бидејќи претходно им се откажувале договорите за закуп, а проблем имаат и со сегашниот објект.

Во Охрид се отвора ново бугарско здружение, во Благоевград оштетен Македонскиот културен центар

Македонските клубови во Бугарија повторно се мета на вандали. Овој пат од македонскиот...