СТИЛОТ И НАЧИНОТ НА ОБЛЕКУВАЊЕ Е НАШЕТО ОГЛЕДАЛО КОН СВЕТОТ И ЛУГЕТО ОКОЛУ НАС

Објавил: Сара Фемина | 12 ноември, 2018 17:48

Модата стил и елеганција на душата.

Фото/Текст извор: ©онлине/магазин

АКО ПОГЛЕДНЕМЕ МНОГУ ГОДИНИ НАНАЗАД,МОДАТА КОНТИНУИРАНО СЕ МЕНУВАЛА И КЕ СЕ МЕНУВА.КАКО ЕДЕН ОД ГЛАВНИТЕ ФАКТОРИ ЗОШТО Е ТОА ТАКА Е ВОВЕДУВАЊЕТО ВО НОВАТА МОДНА ИНДУСТРИЈА ЕДЕН ПОВЕКЕ СЕКСИПИЛЕН СТИЛ,КОЈ ГО ИСТАКНУВА ЖЕНСКОТО ТЕЛО,НОВИТЕ МАТЕРИЈАЛИ И ЕКСТРАВАГАНТНИ ДЕТАЛИ,КОИ СЕ СЕ ПОВЕКЕ ЗАСТАПЕНИ КАЈ МОДНИТЕ СВЕТСКИ ДИЗАЈНЕРИ.

За разлика од модата од XX век која најзастапени беа моделите на Coco Chanel,Gjani Versace и многу други денешната мода нема лимит и граници и може да комбинира во различни бои и парчиња а истовремено се повеќе на тој начин се истакнува женската убавина и нејзината елеганција.Терминот мода потекнува од латинскиот збор фацио кој во превод значи да се направи. Општо е познато дека модата има потекло од најголемите светски метрополи како Лондон,Франција,Италија итд.Како прв моден дизајнер од XX бек беше Coco Chanel која со своите модели кои беа едноставни и удобни,направи еден голем чекор во модната индустрија кој и до ден денес се цени и памети,како еден од најзначајните жени во модната индустрија од 20 век.

Тука се исто така и итaлијанските дизајнери како Gjani Versace кој остана запаметен како еден од најталентираните имиња во светот на модната индустрија.Неговата мода беше заснована на машка еротика и спој на женската сексипилност.Во денешно време женското тело е повеќе е запазено и експонирано.Секој според облеката го истакнува тоа што го поседува и чуствува во душата.Секоја жена треба да има своја самодоверба и преку своите емоции и женски инстикти љубовта кон модата секогаш треба да ја истакнува како посебна,неодолива,привлечна и атрактивна се разбира во согласност со нејзиниот стил.За секого посебно стилот на облекување има свои правила кога и како да се истакне.Некои обожаваат да бидат облечени во секој моден тренд што излегува во модната индустрија а па за некого модата има значење само да е убаво и стилски искомбинирано и не многу експонирано.

Сите луге имаат свои замисли,фантазии и идеи како ке изгледа тоа на нивното тело,односно како тоа ке го изнесе и презентира.

Во денешно време на модата влијаат многу економски ситуации,медиски и социјални токови. Многу луге го доживуваат тоа како претерано експонирање на модните парчиња на социјалните мрежи и медиуми и добиваат негативни критики,мегутоа еден дел од светската елита цело време презентира и експонира модени брендови кои за многу луге се недостижни и нестварни.Тоа значи дека модата сите ја доживуваат на различен начин и стил.

Важно е секогаш тоа што го поседувате во вашиот гардеробер да го искомбинирате на најубав начин без разлика колку чини истото.Модата е огледало на душата,презентирајте ја и зрачете секогаш како што знаете и умеете.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Мода

Првата дама на Америка имаше посебен стајлинг за овој посебен повод. Со црно елегантно сако на Долче и Габана, го коминираше здолништето со црна боја од истиот познат бренд.

ТАА ЕДНОСТАВНО НИКОГАШ НЕ ГРЕШИ: Моќно издание на Меланија Трамп од кој ќе ви застане здивот(ФОТО)

Првата дама на Америка веќе некое време ја има титулата кралица на елеганцијата. Меланија...

Првата дама на САД, ги засени присутните со елегантен црн фустан кој ги означи и истакна нејзините совршени облини.

Ова е 74 годишната мајка на Меланија Трамп: Од елеганциите на двете дами ќе ви застане здивот(фото)

Сопругата на актуелниот американски претседател, Меланија Трамп блескаше на божиќната...

Меган Маркл е единствената претставничка на кралското семејство која годинава е во Топ 10 највлијателни стилски икони, додека Кејт Мидлтон е рангирана на 11. позиција.

МОЌНА ЖЕНА: Меган Маркл е прогласена за највлијателна модна личност за 2019-та

Што и да облече војвотката од Сасекс, Меган Маркл, инстантно се распродава! Ова е еден...