Клековски вели дека власта и опозцијата во земјава треба да го следат примерот на политичките сили во Бугарија кои и покрај различните ставови по однос на сите прашања, имаат единствен став кога се работи за државните интереси.

Објавил: Владо Марин | 3 јули, 2021 19:28

Можен ли е меѓупартиски договор за црвените линии?

Фото/Текст извор: ©сител/магазин.мк

Македонија треба или да го стопира пристапувањето кон Европската унија или да оформи единствен државен став во преговорите со Бугарија. Според политичкиот аналитичар Сашо Клековски ова се двете опции кои на државата и стојат на располагање со оглед дека разговорите со Софија се асиметрични, а Бугарија ја користи позицијата на моќ со правото на вето за старт на преговорите.

Клековски вели дека власта и опозцијата во земјава треба да го следат примерот на политичките сили во Бугарија кои и покрај различните ставови по однос на сите прашања, имаат единствен став кога се работи за државните интереси.

ВМРО-ДПМНЕ пак втор ден по ред бара поддршка од власта за донесување на единствен национален став за заштита на државните интереси преку Собранието. Ако власта навистина не преговара за националниот идентитет и јазик, тогаш сметаат дека нема ништо спорно да се исцртаат црвените линии во преговорите со Софија.

По логиката на Заев, Бугарија смее и треба да има своја државна резолуција за Македонија, а Македонија не смее и не треба да има државна резолуција за нашата Македонија. Собранието е највисок државен орган кој единствено го има правото да ги утврди насоките во надворешната политика. Бегањето од јавноста во утврдување на националните и државни позиции и бегањето од Собранието, јасно зборува за спремноста на Зоран Заев да нуди, да тргува и да отстапува токму за она што го бара Бугарија. Секојдневни станаа изјавите, барањата и позициите на Бугарија кои навлегуваат во континуитетот, засебноста и сувереноста на македонскиот етнички и јазичен идентитет. Резолуцијата која ја нудиме е одговор на блокадата, одговор на негирањата и одговор на лошите политики кон Македонија, вели Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ.

Во реакцијата СДСМ ниту денеска не одговара дали за нив е прифатливо носењето на една ваква резолуција.

Цела Европа, целиот свет знае кои се нашите идентитески позиции но очигледно само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа. Очигледно е дека се што прави Христијан Мицкоски е против државните и национални интереси и во состојба е да измисли се само за да ги блокира тековните мерки и политики што носат придобивки за граѓаните и државата. Затоа е таму каде што е, сам и изолиран во опозиција, се вели во писмената реакција на владејачката партија.

Но дали мнозинството со Собранието ќе ја поддржи оваа иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде познато во текот на следната недела откако ќе се најде пред пратениците.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Има документи, согласности, уснени согласности, телефонски разговори, за секој пациент докторите се должни да ги информираат. Ние први воведовме видеоконференција

Жан Митрев: Не се плашам од обвинение, ќе се докажувам и 100 години ако треба – никогаш не сум рекол дека хемофилтрацијата е лек

Неговиот вечерашен јавен настап во кој се бранеше од наводите во документарниот филм...

Зошто никој не зборува за германскиот предлог во времето на владата на Меркел, од нивното претседателство, каде исчезна тој?

Имам информации дека владата на Ковачевски го прифатила предлогот од Париз

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното гостување во емисијата...

„Јас не се занимавам со економијата на семејството, колку пари кружеле… Добро е, дојдете еден ден кај мене дома, зборувајте со мојата сопруга“, рече Ахмети.

Ахмети не знае колку чини маслото за јадење: Зборувајте со сопругата, не се занимавам со економијата на семејството

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во гостувањето во емисијата „Клик плус“ на ТВ21кажа дека...

Вели дека е подготвен во секој момент да седне на маса и да разговара за сите теми со Ковачевски, но на тие средби ќе мора да се разговара и за предвремени ибори.

Мицкоски: Немам намера никого да уценувам, подготвен сум во секој момент да седнам на маса

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека блокадата на Собранието не е начин...