Сиромаштијата можеме да ја намалиме само преку пристап до квалитетно образование за секое дете.

Објавил: Стојче Бушин | 17 октомври, 2020 9:25

Моја животна заложба е искоренувањето на сиромаштијата, вели Царовска!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Сиромаштијата можеме да ја намалиме само преку пристап до квалитетно образование за секое дете.

Моја животна заложба е искоренувањето на сиромаштијата и со истата решителност како и досега ја продолжувам оваа битка, вели министерката Царовска!

Таа ги повикува сите заеднички да работат на реформските процеси во образованието со кои ќе се обезбедат просперитет за граѓаните.

По повод Меѓународниот ден за борба против сиромаштија 17 октомври на првачињата од ОУ “Панајот Гинивски” од Бутел заеднички читавме сликовници од програмата „Читање дома“ и разговаравме за тоа колку учењето е важно.

Програмата “Читање дома“ е иницијатива на Канцеларијата на Светска банка и Владата со која преку достава на сликовниците сакаме да го поттикнеме читањето кај децата и да придонесеме за нивниот успешен развој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Образование

Онлајн-наставата во 88 отсто од училиштата се одвива без пречки, тврди министерката за образование и наука Мила Царовска.

Онлајн-наставата во 88 отсто од училиштата се одвива без пречки, тврди Мила Царовска

Министерката за образование, Мила Царовска најави дека е можно наставниците да предаваат...

За донациите од многу компании што се случуваат на локално ниво, Царовска рече дека тие во минатите две недели се во комуникација со градоначалниците за да донираат маски и ИКТ опрема.

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците...

Настанот беше отворен со инсталација со училишни ранци за да им се оддаде признание и благодарност на наставниците за клучната улога што ја имаат во обезбедување квалитетно образование и поддршка на децата при исполнување на нивниот потенцијал.

Заев по повод Светскиот ден на наставникот: Оваа учебна година е различна од сите претходни

Заслужени се благодарноста и почитта кон наставниците, за нивната голема посветеност...

Заедно со директорот на „Орце Николов“, Митко Димовски, тие се сретнаа со професорите од ова средно училиште кои држеа онлајн настава за средношколците!

НА ПРВИОТ УЧИЛИШЕН ДЕН ШИЛЕГОВ И ЦАРОВСКА ВО ПОСЕТА НА СУГС „ОРЦЕ НИКОЛОВ“

Градоначалникот Петре Шилегов и министерката за образование и наука, Мила Царовска,...