Пациентите обвинуваат дека се принудени за прегледи да чекаат со месеци, од "Мој термин" тврдат дека се е во ред, додека на официјалниот сајт сепак нема слободни термини

Објавил: Мирко Бачиќ | 6 декември, 2018 10:20

“Мој термин” вистински хаос, пациентите чекаат со месеци за преглед

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Ендокринологија, Имунологија, Ортопедија се само дел од државните клиники во кои во моментов воопшто не може да се закаже преглед кај специјалист.

Кај други треба да се чека и над 20, 30 па и 40 денови. Истото се однесува и за дел од дијагностичките процедури односно снимања со апарати.

Еден од нив е ехо на дојки. Со месеци, преку матичните лекари жени не можат да направат ехо-преглед, а во меѓувреме здравствените власти постојано апелираат за редовни прегледи, со цел рана детекција на рак на дојка.

Пациентите велат дека „Мој термин“ функционира само делумно, па ако немаат роднини или пријатели, вработени на клиниките, за да влезат во ординацијата, поминуваат денови чекајќи во клиничките ходници.

Пациенти тврдат дека поради ваквиот хаос, а заради итност на нивната здравствена состојба, последните пари ги трошат во приватните болници.

Од Управата за електронско здравтсво „Мој термин“ негираат дека постојат проблеми.

Со националниот систем за електронски евиденции во здравството нема никаков проблем во секојдневната работа. Не е точно дека преку „Мој Термин“ не може да се закажат прегледи кај специјалисти со определени специјалности, ниту пак дека се недостапни некои апарати. При закажување на термин, доколку за определена специјалност нема ниту еден слободен термин во иднина, таа специјалност не се појавува во изборот. – велат од „Мој термин“.

Од таму се правдаат дека доколку лекар или пациент се обрати до Управата за електронско здравство на телефонскиот број 15-444, вработените контактираат со Установата на која се однесува поплаката за изнаоѓање решение.

На веб страницата на „Мој термин“ јасно е наведено дека нема слободен термин за преглед. На истата адреса секој може да провери достапност на одредени апарати и лекари специјалисти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство, денеска информираше за актуелната состојба со морбили во државата.

Нема крај на морбилите- регистрирани 105 нови случаи

Се уште не стивнува епидемијата од морбили. И натаму голем број на новозаболени. Доктор...

За Фокус открива дека понекогаш се случува да не може да најде лек за својата болест во ниту една аптека.

Животот го минувам борејќи се, поминувам во 24 аптеки за да најдам лек- искрена исповед на младиот Ангел

Младиот Ангел Димитриевски кој боледува од епилепсија за Фокус  раскажува за својата...

Веста за смртта на бебето ја споделил таткото на социјалната мрежа Фејсбук и упати критика до скопската гинекологија.

Почина бебе на Клиники, таткото гневен – цевки и апарати на сите страни демек така било пишано

Уште една трагедија ја потресе земјава, почина бебенце пред два дена на скопските клиники....