Простатата е мускулест орган со големина на орев кој со еден свој дел прстенасто го затвора уринарниот канал.

Објавил: admin@magazin | 14 ноември, 2022 14:28

МОЌЕН ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА РАК НА ПРОСТАТА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Еден од најголемите и најтешките здравствени проблеми со кои мажите се среќаваат од секогаш, се проблемите со простатата.

Рак на простата е малигно заболување на простатата, жлезда кај машкиот репродуктивен систем.

Повеќето канцери на простатата се спорорастечки; сепак, во некои случаи можат да растат релативно брзо. Канцер-клетките може да се прошират од простатата во други делови од организмот, особено во коските и лимфните јазли.

Иницијално може да нема симптоми. Во подоцните стадиуми, може да доведе до тешкотии во мокрењето, крв во урината или болка во карлицата, грбот, или при мокрење. Слични симптоми покажува и бенигната хиперплазија на простатата. Други симптоми во подоцните стадиуми се чувство на замор поради ниското ниво на црвени крвни клетки. Фактори кои го зголемуваат ризикот за појава на рак на простатата се возраста, семејна историја на болеста, и расата.

Во САД, почеста е појавата кај афроамериканското население во споредба со белото население

Околу 99% од случаите се појавуваат кај мажи над 50 години. Ако роднина од прво колено боледувал од рак на простатата ризикот за појава се зголемува за два до три пати.

Рецепт :

Најдете врбовица. Постојат повеќе видови, а како лековита за простата можете да користете :

Розова врбовица (Epilobium roseum), ситно цветна врбовица (Epilobium parviflorium), планинска врбовица (Epilobium montanum), темно зелена врбовица (Epilobium Obscurum), ридска врбовица (Epilobium collinum), алпска врбовица (Epilobium anagallidifolium), како и барска и песочна врбовица
Полна лажица на сува или свежа билка попарете во 2 дл врела вода.

Оставете да одстои 5-10 минути, извадете ја тревата, а чајот испијте го. Чајот се пие два пати на ден и тоа наутро на празен стомак и навечер пред спиење. Чајот пијте го колку што е потребно, но најмалку неколку недели. Многу брзо може да ги очекувате првите резултати од подобрената состојба.
Чајот се користи кај сите проблеми со простатата и дава одлични резултати.

Марија Требен со овој чај со успех ги лекувала воспаленијата на простатата и мочниот меур, проблемите со мокрење предизвикана од простатата, уринарно крварење, непријатности и болки во простатата и мочниот меур, но и бубрезите, ракот на простатата и мочниот меур.

Чајот е со пријатен вкус, билката е сосема безопасна и не треба да се грижите за било какви несакани ефекти. Нема потреба да ја зголемувате дозата во однос на оваа која ви ја препорачавме, значи две чаши чај по 2 дл на ден.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...