Ќе ви дадеме список на намирници кои го чистат организмот од никотин и ја намалуваат потребата за цигари.

Објавил: Валерија Петрова | 20 јули, 2019 21:18

МОЌНИ НАМИРНИЦИ КОИ ГО ЧИСТАТ ОРАГНИЗМОТ ОД НИКОТИН: Пробајте, ништо нема да изгубите, а резултатите веднаш се видливи

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Пушењето е многу штетно по здравјето, а неговите последици можат да траат со години.

Со овие намирници полесно можете да кажете СТОП на пушењето

Ќе ви дадеме список на намирници кои го чистат организмот од никотин и ја намалуваат потребата за цигари.

Броколата е богат извор на витаминот C, B и B5

Карфиолот и зелката содржат полифенол

Лимонот и портокалот се богати со Витамин C

Морковот е добар за кожата која е оштетена од никотинот, а полн е со витаминот A,C,K,B

Спанаќот  содржи фолна киселина и комплекс витамини

Калинката ја подобрува циркулацијата на крвта.

Брусницата го подобрува нивото на шеќерот во крвта како и никотинот

Кивата ги надокнадува изгубените витамини.

Зелениот чај содржи полифенол одличен за антиоксидација.

Водата ги исфрла штетните материи и ја спречува дехидрацијата.

Истражувањата покажуваат дека пушењето цигари е одговорно за околу една петтина од сите смртни случаи предизвикани од срцеви болести. Пушачите имаат два до четири пати поголем ризик од болести на кардиоваскуларниот систем и околу 70 проценти повисок ризик од смртност како последица на болестите на кардиоваскуларниот систем во споредба со непушачите. Пушењето е главен ризик фактор за срцеви заболувања.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Потребно е да се изврши интервенција со матични клетки во соседна Србија, Белград потточно во „IM CLINIC“ каде за тој медицински зафат се потребни 18.600€.

АПЕЛ: Да помогнеме на Игор кој живее во Кичево повторно да застане на нозе!

Овој човек секогаш бил хуман, а сега истиот има потреба од нашата хуманост! Игор Петрески...

Уште од дамнешни времиња, Индијанците ја користеле оваа блка за лекување на крварења, рани и инфекции, а според Ајуверда и Кинеската медицина, ајдучката трева позитивно влијае врз работата на слезината, црниот дроб, бубрезите и уринарниот тракт.

Ајдучка трева- делотворен лек за многу болести

Речиси и нема човек кој не ја видел оваа магична билка која е наречена ајдучка трева....

Д-р Басара во Германија заминала пред 17 години и тоа без да го познава германскиот јазик но денеска е една од најпознатите докторки во Европа и е директор во болницата Malteser St. Franziskus во германскиот град Фленсбург, пишува весникот ВЕЧЕР..

Ова е српската докторка која излечила неколку илјади луѓе од рак, меѓу кои и околу 20-тина Македонци

Професорката д-р Надежда Басара, е жената за која зборува целиот свет. Таа е една од...

Имено, последните истражувања покажале дека SIBO бактеријата ја имаат до 15 отсто од популацијата, а дел од нив мислат дека се здрави. Таа ја забавува работата на стомакот и цревата и расте во нив.

Надуен стомак, болки и гасови – можно е да ја имате оваа опасна бактерија без да сте свесни за тоа

Ако ви е сотмакот постојано надуен, имате гасови и проблеми, болки и тегоби, тогаш можно...