- Овој вирус ги поткопа темелите на глобалното производство.

Објавил: Перо Милчин | 6 април, 2020 18:28

МОЌТА СЕ СЕЛИ НА ИСТОК: Светски познати стручњаци тврдат- ВИРУСОТ ќе го убие КАПИТАЛИЗМОТ!

Фото/Текст извор: ©Pixabay/Reuters Informer.rs магазин.мк

После глобалната епидемија на коронавирус, глобализацијата повеќе нема да постои, национализмот ќе се засили, а моќта ќе се движи од Запад кон Исток, велат почитуваните политички научници од целиот свет кои разговарале со западните медиуми.

Пандемијата на коронавирус ќе го убие капитализмот, договорен од истакнати политички научници од целиот свет.

Во интервјуто за западните медиуми, тие предвидоа дека откако ќе заврши пандемијата, светот ќе биде потполно различен – глобализацијата веќе нема да постои, национализмот ќе се засили и моќта ќе се движи од Запад кон Исток.

Професорот за меѓународни односи на Универзитетот Харвард Стивен М. Волт верува дека оваа пандемија ќе ја зајакне функцијата на државата и ќе го поттикне национализмот.

После глобалната епидемија на коронавирус, глобализацијата повеќе нема да постои, национализмот ќе се засили, а моќта ќе се движи од Запад кон Исток, велат почитуваните политички научници од целиот свет кои разговарале со западните медиуми.

Сите влади во светот, без оглед на нивниот вид, ќе донесат некои економски мерки за излез од кризата. Земјите ќе се воздржат од понатамошна хиперглобализација, а граѓаните и компаниите ќе се обратат кон своите влади, барајќи да ги спасат по економскиот шок. Со оглед на тоа што Кина направи одлична работа во оваа криза и САД и Европа не реагираа добро на пандемијата, веројатно ќе видиме трансфер на моќ и влијание од Запад кон Исток.

Накратко, ковид-19 ќе го направи светот помалку отворен, помалку напреден и помалку слободен. Тие се одговорни за комбинацијата на смртоносен вирус, несоодветно планирање и некомпетентни лидери – вели професорот Волт. 

– Коронавирусот ќе биде чекан што ќе ја наруши глобализацијата.

Оваа пандемија ќе ги принуди владите, компаниите и општествата да се свртат за да се справат со претстојниот период на економска самоизолација. Малку е веројатно дека светот ќе се врати на идејата за глобализација, која има заедничка придобивка, како што е дефинирана на почетокот на 21 век, по оваа чума. На политичките лидери ќе им треба огромна самодисциплина за да одржат воопшто меѓународна соработка и да не се вратат во геополитичка војна – смета Ниблет.

Неговиот колега Кисор Мабубани, професор на Националниот универзитет во Сингапур, смета дека пандемијата со корен коронавирус ќе го промени економскиот правец на светот.

 Само ќе ја забрза промената што веќе започна. Наместо свет предводен од Америка, ќе имаме свет предводен од Кина. Владата на Пекинг искористи дури и за време на оваа епидемија. Кина ќе продолжи со глобализацијата, која ќе биде дефинирана поинаку и нема да има конкуренција – објаснува Мабубани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа