Во однос на алтернативните решенија, таа рече дека општините имаат можност да ги сместуваат децата во училници, дом на култура или други места. Додаде дека до крајот на годината ќе се зголемува бројот на градинките во земјава, со што ќе се зголемува и опфатот на децата.

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 септември, 2020 17:17

МТСП: Капацитетот на градинките не е исполнет- децата се запишани но родителите не ги носат!

Фото/Текст извор: ©МИА.мк

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска соопшти дека во однос на капацитетот за сместување на деца во градинките правена е посебна анализа пред нивно отворање согласно протоколот за заштита и сведување на ризикот на инфекцијата на минимум. Врз основа на тој протокол, како што информира, во градинките биле слободни 19.000 места, а интерес за сместување на децата изразиле 14.555 родители.

Во однос на хигиената во градинките, Шахпаска рече дека се повикуваат на информациите кои ги добиваат од терен од комисија и инспектори од МТСП, кои на 10 септември тргнале на посети да утврдат дали се почитуваат сите препораки за дезинфекција, чистење и подготовка на градинките во текот на денот и да го следат однесувањето на персоналот. Надлежен за почитување на протколот, како што додаде, е Државниот здравствен и санитарен иснпекторат, кои испраќаат екипи на терен.

– Анализата што ја правиме на дневно ниво говори за фактот дека постојат запишани дечиња во градинка, но родителите не ги носат. Дополнително, следејќи ја состојбата на дневно ниво имаме сознанија дека има се уште слободни места во градинките за сместување на деца. Од друга страна доколку се појави недостиг на места, се повикуваме на заклучокот на Владата кој им препорачува на општините како основачи на градинките, односно установите за претшколско згрижување на деца, согласно правилникот за нормативи и мерки за безбедно сместување на децата да обезбедат доколку има потреба дополнителни алтернативни решенија за сместување, рече Шахпаска на прес-конференција во Владата.

Во однос на алтернативните решенија, таа рече дека општините имаат можност да ги сместуваат децата во училници, дом на култура или други места. Додаде дека до крајот на годината ќе се зголемува бројот на градинките во земјава, со што ќе се зголемува и опфатот на децата.

За бројот на заболените воспитувачи од градинките, Шахпаска рече дека МТСП на дневно ниво ја следи здравствената состојба на сите вработени и на децата, кои се згрижени. Додаде дека во моментов од 311 објекти, случаи има само во неколку.

– МТСП на дневно ниво прави пресек на здравствената состојба пред се на дечињата кои се згрижуваат, но и на вработените. Будно ја следиме состојбата со здравствената состојба, нагласи Шахпаска.

Таа ги повика граѓаните да ги почитуваат препораките за безбедно растојание, носење заштитни маски преку носот и устата, често миење и дезинфекција на рацете. Доколку епидемиолошката состојба ескалира, таа рече дека следејќи ја будно состојбата и почитувајќи ги препораките на Комисијата за заразни болести ќе преземат мерки кои ќе го гарантираат здравјето на децата и вработените.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од МВР најавуваат дека има засилени полициски контроли од страна на републичката полиција со цел почитување на мерките.

Комисијата за заразни болести предлага да се отворат два нови оддели во „8 Септември“

Комисијата за заразни болести предлага да се отворат два нови оддели во болницата...

Секој ден е нов пик. За една недела имаме над 2.000 заболени, а Филипче кој тврдеше дека толку ќе биде бројот на заразени во тек на цела пандемија, не гледа причина да си поднесе оставка.

Филипче го внесува системот во хаос, бараме одговорност!

Во денешното соопштение Вмро-Дпмне обвинува дека бројката од 22 починати од ковид-19...

Очигледно за многу наши соседи во Скопје, митовите за комунистичкиот отпор се основа за нивниот „етнички идентитет“.

Ковачев: Наместо „бугарски фашистички окупатор“, на спомен плочите да пишува „германски нацистички окупатор“

Бугарскиот Европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук предложи сите плакети и споменици...